Den tidligere svenske landslagssjefen sier han er er ferdig som fotballtrener etter 40 år i yrket.
Mats Arntzen, VG
Publisert: 12.04.2025 08:50
Janne Andersson (62) forteller at han har takket nei til flere jobbtilbud og at han er helt sikker i sin sak.
– Jeg er ferdig. Jeg vil aldri gjøre det igjen, sier Andersson i et intervju med avisen Expressen.
Beslutningen ble endelig da han så en kamp mellom Halmstad og AIK i juli i fjor. Da fikk han plutselig angst av å se Halmstads trener Magnus Haglund på sidelinjen.
– Jeg så på kona mi og sa: «Jeg får angst av å se Magnus der nede. Jeg har gjort det der hundre ganger, jeg vil ikke gjøre det igjen. Aldri mer», forteller Andersson.
Han avslører at han har fått flere tilbud, blant annet fra Latvia og Nigeria, men at ingen av dem fristet nok.
– Det har ikke vært Premier League og helt fantastiske tilbud. Men det har vært bra tilbud. Landslagsjobber og trenerjobber på steder som var interessante, men det har ikke lokket tilstrekkelig, sier han.
Andersson ledet Sverige i 94 landskamper fra 2016 til 2023, og trekker frem VM i Russland i 2018 som karrierens høydepunkt.
– Det var så jævla gøy, alt fra hvordan vi slo ut Italia i playoff til alt der borte. Det er stort, og man skal ha brutal respekt for at man fikk være med på det, sier han.
I september fyller Andersson 63 år og kan ta ut alderspensjon, noe han planlegger å gjøre. Han holder seg likevel aktiv med foredrag, styreverv og som ambassadør for veldedige organisasjoner.
– Jeg går ikke arbeidsledig og jeg har fått muligheten til å gjøre mange bra ting. Det er en palett av veldig morsomme saker, sier han.