IPC: Hungersnøden i Gaza er over – men situasjonen er fortsatt kritisk

2 hours ago 2



Akkurat nå

Det er ikke lenger hungersnød i Gaza, sier sultmonitoren IPC. Men de understreker at forholdene fremdeles er katastrofelignende.

Palestinere ved en matutdelingssentral i Nuseirat sentralt på Gazastripen onsdag. Foto: Abdel Kareem Hana / AP / NTB

– Ingen områder er klassifisert som i hungersnød, sier IPC om Gaza fredag.

For at en region eller område skal klassifiseres som å være i hungersnød, må minst 20 prosent av befolkningen lite av ekstrem matmangel, ett av tre barn være akutt underernærte og to personer per 10.000 innbyggere dør daglig av sult eller underernæring og sykdom.

– Situasjonen er fortsatt svært sårbar og er avhengig av vedvarende, utvidet og konsekvent tilgang på nødhjelp og handel, fortsetter IPC.

Selv om tersklene for hungersnød ikke nås i Gaza nå, slår IPC fast at husholdninger lever under katastrofale forhold, og de viser til ekstrem matmangel, sult og betydelig økt risiko for akutt underernæring og død.

Mer enn 100.000 mennesker i Gaza opplever katastrofale forhold, ifølge IPC, som klassifiserer Gaza som å være i krisesituasjon fram til april 2026.

IPC er en FN-tilknyttet organisasjon.

Read Entire Article