Henrik Kristoffersen om Østerrike-rykter: – Spør meg om noen måneder

2 hours ago 1



Stjernealpinisten Henrik Kristoffersen (31) vil foreløpig ikke si særlig om de store spekulasjonene i Østerrike om at han kanskje kan komme til å bytte nasjon.

Henrik Kristoffersen jublet for seier i onsdagens slalåm i Schladming. Foto: Marco Trovati / AP / NTB

Publisert: 30.01.2026 18:43

– Det har jeg ingen kommentar til nå – spør meg om noen måneder, sier Kristoffersen til VG fredag ettermiddag, to dager etter at alpinisten tok sesongens første seier i den østerrikske storstuen Schladming.

«Er det en overgangsbombe på vei? Kristoffersen kan snart vinne for Østerrike!», var tittelen på en sak i Krone Zeitung, storavisen i Østerrike som dekker alpint svært tett, torsdag kveld.

Avisen skriver at de har informasjon på at Henrik Kristoffersen vurderer oppriktig å kjøre for Østerrike i fremtiden.

Foto: Faksimile: Krone Zeitung

Flere ganger tidligere har 31-åringen selv hintet om at han kanskje vil prøve å skaffe seg østerriksk pass i tillegg til det norske – han har bodd i Salzburg i ti år – men nå virker det som at det også kan dreie seg om å bytte flagg og drakt i alpinbakkene, i alle fall ifølge den østerrikske avisen.

Selv om Kristoffersen er ordknapp, åpner han litt opp overfor VG om hvordan han ser på det østerrikske landslaget, som i en årrekke har vært blant de sterkeste – også økonomisk.

– Hvis vi sier helt teoretisk: Hva kan Østerrike tilby en alpinist fra en annen nasjon?

– Det er bare å sjekke opp fakta litt, så kan du se hva østerrikske utøvere har og norske utøvere ikke har. Men det er mer når jeg har bodd ti år i Østerrike, vi har unge nummer to på vei. Østerrike tillater egentlig ikke dobbelt statsborgerskap, men det finnes alltid unntak fra reglene, innleder Kristoffersen i et lengre svar til VG.

Han fortsetter:

– Jeg har alltid visst at det om det var mulig med dobbelt statsborgerskap, ville det vært en fordel for ungen som forhåpentligvis blir født i juli en gang og eventuelt om Emil (sønnen på to år) kunne hatt den muligheten.

– Så føler du en viss tilhørighet når du har bodd her såpass lenge, du snakker språket og du har mye venner som bor her. Hva vi gjør etter jeg er ferdig med å kjøre ski, vet vi ikke, men det er en viss sannsynlighet for at vi blir værende.

 Henrik Kristoffersen er den første med fem Schladming-seiere på merittlista. Foto: Christian Bruna / Reuters / NTB

– Så østerriksk pass vil du ha?

– Det har jeg aldri lagt skjul på. Om jeg har mulighet, vil jeg ha det, sier Kristoffersen.

– Men en overgang til å kjøre alpint for Østerrike vil du ikke kommentere?

– Det har jeg ingen kommentar til per dags dato, så kan vi snakkes igjen etter sesongen er ferdig. Men alle vet om problemene jeg har hatt og alt mulig ... Det er akkurat en annen utøver (Lucas Pinheiro BraathenLucas Pinheiro Braathenkjører nå for Brasil.) som har gjort det.

Lucas Pinheiro Braathen

– Får du hjelpen og støtten du trenger per i dag?

– Det kommer helt an på hva du sammenligner med. Lucas (Braathen) har ni stykker i teamet sitt per – dags dato ...

– Og du har?

– Jeg har vel fem. Det er ikke det at jeg ikke har det jeg trenger, men det må gis og tas. Alle vet min posisjon oppe i dette, sier Kristoffersen, og utdyper:

– Nå har ting forandret seg i Skiforbundet. Jeg har videositater av skipresidenten som sier at det er opp til grenene selv hvilke sponsorer de vil ha og hva de gjør med merkene, og det var det ikke da det sto på som verst. Da var det Skistyret som gikk inn og overstyrte. Vi vet jo alle at Telenor-avtalen går ut etter den sesongen her. De er sikkert på vei til å lage en ny en.

Han legger til:

– Men alle vet min mening, men jeg har ikke sagt at jeg kommer til å bytte nasjon av den grunn, men jeg har bodd her nå i ti år, og hvis jeg får pass, så er det kanskje en mulighet.

– Ligger det en søknad fra deg nå om å få østerriksk passs?

– Ikke akkurat nå. Det gjør ikke det.

– Men det vil komme?

– Det kan hende.

Kristoffersen varslet nylig i et annet intervju med Krone Zeitung – og den samme journalisten, Michael Gratzer – at han vil kjøre i flere år til og få med seg VM i Crans Montana 2027, VM i Narvik 2029 og OL i de franske alper 2030.

Krone problematiserer også et eventuelt nasjonsbytte.

«Fremfor alt er det ett spørsmål. Hvordan ville Kristoffersen passe inn i den rød-hvite-troppen med tanke på personligheten og lagdynamikken? Det østerrikske laget holder for tiden en lav offentlig holdning. Dette temaet vil imidlertid forbli et hett tema i de kommende ukene og månedene», skriver Krone.

De omtaler Henrik Kristoffersen «som den like kontroversielle som legendariske norske skistjernen». Rælingen-mannen er kjent for å prate rett fra levra – som han gjorde etter begge rennene i Schladming denne uken:

For å få østerriksk pass må man først bli østerriksk statsborger. Det skjer som hovedregel etter lang botid i landet, normalt rundt ti år, og forutsetter blant annet dokumenterte tyskkunnskaper, plettfri vandel og at man som regel gir opp sitt tidligere statsborgerskap, ifølge offisielle østerrikske myndigheter.

Kristoffersen flyttet til Salzburg for nettopp omtrent ti år siden, i 2016, den gang hos foreldrene til Cristian Mitter, som da var norsk landslagstrener. I dag bor han der med sin kone Tonje og sønnen Emil. De venter også et nytt barn i 2026.

Kristoffersen og faren Lars styrer i stor grad satsingen selv. Han har ikke pleid å trene med det norske alpinlandslaget eller vært med på samlinger.

Kristoffersen har til tider hatt et svært anstrengt forhold til Norges Skiforbund. I 2016 saksøkte han forbundet fordi han ble nektet å kjøre med sponsorlogoen til energidrikk-giganten RedBull på hjelmen, noe som kostet ham flere millioner i inntekt. Han måtte i stedet vise frem forbundets sponsor, Telenor. I 2019 tapte han dette søksmålet i Oslo tingrett.

Henrik Kristoffersen står totalt med 34. verdenscupseirer, tiende flest. tiende flest.Ingemark Stenmark har flest med 86 seirer i verdenscupen. Marcel Hirscher følger med 67 og Hermann Maier med 54. Deretter Marco Odermatt (53), Alberto Tomba (50), Marc Girardelli (56) og Pirmin Zubriggen (40). Han er bare to triumfer bak Aksel Lund Svindal som er den mest meritterte nordmannen i verdenscupen.

26 av Kristoffersens seirer har kommet i slalåm – kun Ingemar Stenmark (40), Alberto Tomba (35) og Marcel Hirscher (32) har flere.

Kristoffersen har tatt to VM-gull og har to pallplasser i OL. Denne uken vant han den legendariske Schladming-slalåmen for femte gang og viste gryende form før OL i Milano/Cortina som starter neste helg.

Norge har allerede mistet en av verdens beste alpinister til et annet land. Høsten 2023 hudflettet Lucas Pinheiro Braathen det norske skiforbundet og tok et sabbatsår. Fra 2024/25-sesongen har han representert Brasil.

Vil du lese mer om sport? Nå får du en helt egen sportsavis fra VG! Sportsavisen er på 40 sider, og gir deg innsikt, stjernemøter og reportasjer - og alt du trenger å vite foran hver eneste sportshelg. Avisen kan kjøpes i dagligvarebutikker eller bestilles i vår nettbutikk (gratis frakt!).

Read Entire Article