-
Helse Nord-styret får oppdatering om hjerteinfarktpasientene
I dag, onsdag, skal styret i Helse Nord få ei orientering om hvordan det går med PCI-tilbudet i Nord-Norge.
I januar ble det kjent at ambulanselegene i ved 330 i Bodø vil nekte å fly pasienter til Tromsø om de mener Bodø er en bedre løsning, uavhengig av hva Tromsø måtte mene.
Martin Gray, redaktør i Dagens Medisin, mener all kranglinga til slutt kan ramme pasientene.
Fra nyttår overtok Universitetssykehuset i Tromsø enda mer av ansvaret for hjerteinfarkt-pasientene i Nordland. PCI er utblokking av trange eller tette årer til hjertet.
-
Vanskelige kjøreforhold i Bodø
Det er vanskelige kjøreforhold særlig i Bodø onsdag morgen, og flere biler har kjørt seg fast, sier
operasjonsleder i politiet, Ina Selfors til NRK.Mye vind og snøfokk gjør at forholdene er utfordrende på veiene som ikke er brøyta.
– Det må folk som skal ut og kjøre være oppmerksom på, sier Selfors.
I Raftsundet har en brøytebil kjørt i grøfta like etter klokka 04, opplyser Selfors.
-
Bodø lufthavn måtte stenge igjen
På grunn av uværet måtte Bodø lufthavn stenge på nytt tirsdag kveld, rundt klokken 20:30.
– Vi har hatt stengt en stund nå. Stengevarsel frem til klokken 21:20 og så blir det tatt en ny vurdering, sier operativ sjef ved Bodø lufthavn, Roger Henriksen.
Monica Fasting i Avinor bekrefter ulempene ved lufthavnen.
– Det har vært stengt på grunn av været. Det samme som tidligere i dag.
Hun legger til at de reisende må forholde seg til flyselskapene med tanke på ulempene dette medfører.
Rundt klokken 21:30 forteller operativ sjef Roger Henriksen at lufthavna er åpen igjen.
– Vi får til en del ankomster utover kvelden. Avganger blir mer utfordrende, da flyselskapene får problemer med å gjennomføre av-ising når vinden blir så sterk, sier han.
-
Nye vannrekorder – vurderer frislipp for å kvitte seg med «luksusproblemet»
Vannmagasinene i Nord-Norge er så fulle at flere aktører nå vurderer å åpne slusene uten å produsere strøm.
Det skriver Europower.
Det er nemlig ikke plass til vanlig tilsig det neste halve året, og både Troms Kraft og Statkraft vurderer nå om de bare må la vanne renne forbi.
Europower skriver at det aldri før har vært et så stort overskudd som det er per nå.
-
Innstiller ferger i seks timer
Fergene mellom Bognes og Skarberget i Nordland innstilles mellom klokka 06 og 12 fra torsdag til søndag fordi ferjene skal tilpasses el-lading.
Det betyr at det ikke vil gå ferjer i E6-sambandet etter avgangen fra Bognes 05:20 og fram til trafikken gjenopptas 12:20. Sørover fra Skarberget vil det være stans i ferjetrafikken etter avgangen 05:05 og fram til 13:00. Dette gjelder i perioden fra 6. februar til og med 9. februar.
-
Varsler betydelig snøskredfare flere steder i Nordland
De neste dagene vil flere stedert i Nordland ha stor snøskredfare på grunn av nedbør som snø, vind, overgang til mildvær og regn.
Lofoten, Vesterålen, Ofoten , Salten og Helgeland er snøskredvaren betydelig tirsdag og torsdag – det vil si oransje faregrad. I Ofoten er faregraden oransje også onsdag.
Både tørre og våte skred kan løsne av seg selv på grunn av mildvær og et svakt snødekke. Mildværsgrense på omtrent 800 moh om kvelden. Skred kan nå infrastruktur på spesielt utsatte steder. Unngå skredterreng.
Det ventes mildvær med nedbør som regn høyt til fjells i ytre del av regionen. Første del av dagen ventes snøgrensa å ligge rundt 200-400 moh, men vil stige utover dagen opp til 800. Naturlig utløst våte skred forventes.
Følg med på varsom.no for detaljer og oppdateringer.
-
Uværet stenger fylkesvei i Bodø
Fv812 Kvikstadheia i Bodø er stengt grunnet uvær, melder Vegtrafikksentralen.
-
Utforkjøring i Vestvågøy
En personbil har kjørt ut av veien i Skottnesveien i Vestvågøy kommune.
– Totalt 4 personer er involverte, men det er ikke snakk om personskade eller mistanke om ruspåvirket kjøring. Bilberger er på tur til stedet.
-
Slår alarm: – Vassdragsvernet oppheves
Naturvernforbundet slår full alarm etter at Stortingets energi- og miljøkomite i dag vedtok en innstilling som likestiller vernede vassdrag med andre vassdrag ved utbygging av vannkraft.
– Dette er dramatisk. Hvis dette blir vedtatt, oppheves vassdragsvernet – og det kan bygges vannkraftverk i vernede vassdrag. Dette må stoppes, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet i en pressemelding.
Tidligere har både AUF, Høyre og Frp tatt til orde for å åpne vernede vassdrag for kraftproduksjon.
Vedtaket ble gjort i dag i forbindelse med behandlingen av stortingsmeldingen om flom og skred, Meld. St. 27 (2023-2024), som kommer til endelig behandling i Stortinget 11. februar.
I Nordland er blant annet vassraget Vefsna vernet. Vefsnavassdraget er Nordlands største og renner fra svenskegrensa, gjennom kommunene Hattfjelldal, Grane og ut i fjorden i Vefsn.
– Både Høyre, Arbeiderpartiet, Kristelig Folkeparti og Senterpartiet har stolt historie med vern av vassdrag. I 2001 sa daværende statsminister Jens Stoltenberg at tiden for store vassdragsutbygginger er over, sier Gullowsen.
-
Bekymring blant Nova Sea-ansatte etter salget
– Jeg som hovedtillitsvalgt kommer til å kjempe for å beholde strukturen slik den er i dag.
Det sier Erik Rauø, som er hovedtillitsvalgt i Nova Sea og jobber på fôrsentral på Vega, til Intrafish.
Torsdag ble det kjent at Norges største lakseoppdretter Mowi kjøper seg opp til en eierandel på 95 prosent i Nova Sea. Mowi punger ut med 7,4 milliarder kroner i oppkjøpet.
Hvordan strukturen på fôrsentralene blir etter at Mowi overtar er blant bekymringene Rauø har mottatt fra ansatte han representerer.
-
Vinden rev løs takplater på skole – ber folk holde seg unna
Politiet har rykket ut til Løpsmarka skole i Bodø og bistår brannvesenet i forbindelse med takbeslag og takplater som har løsnet.
Det er 330 elever ved skolen og disse ble evakuert sammen med de ansatte tidligere i dag.
Det er mye vind i området. Politiet råder folk til ikke å oppholde seg i nærheten, i frykt for å få takplater på seg.
Skolen holder stengt onsdag. Det opplyser rektor Berit Myrvang til NRK.
– Vi har et tak som har løsnet, og det er ikke trygt å ha folk rundt skolen. Det som er litt krise er at vinden skal dreie, da øker faren for at taket kan havne rett ned i skolegården.
Myrvang opplyser at jobben med å sikre takplatene ikke kan starte før vinden har løyet.
Det vil skje tidligst onsdag formiddag.
– Foreldrene har fått beskjed om at det ikke blir skole onsdag. Det vil bli gitt nærmere informasjon fra de ansvarlige på de ulike trinnene, sier hun.
-
Glimt-spiller skal være på vei til Sverige
Bodø/Glimts Nino Žugelj er i ferd med å skifte klubb. Svenske IFK Göteborg blir trolig neste stopp, melder Avisa Nordland.
24-åringen er med Glimt på treningsleir i Spania, men ifølge AN har de to klubbene forhandlet om en overgang for sloveneren, med én landskamp for Slovenia.
Nino Žugelj har siden 2022-sesongen spilt 33-kamper for Glimt i Eliteserien, men har aldri fått ut sitt virkelige potensiale. Blant annet har han vært plaget med skader.
Bodø/Glimt har nettopp hentet både Jens Petter Hauge permanent, samt Ole Didrik Blomberg fra Brann som kan bekle kantene.
-
Ingen statsråder fra Nordland – men han blir ny statssekretær
Jonas Gahr Støre har ikke funnet plass til noen fra Nordland blant statsrådene i den nye regjeringen.
Men Andreas Flåm, bosatt i Bodø, er utnevnt som statssekretær i Forsvarsdepartementet.
Flåm jobber til daglig som rådgiver i Plan- og samfunnsavdelingen i Bodø kommune. Han har tidligere vært politisk rådgiver i Nordland fylkeskommune.
Nordlendingene Tomas Norvoll (Nærings- og fiskeridepartementet) og Anette Davidsen (Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet) fortsetter i sine roller som statssekretærer.
Statsministeren har også funnet plass til Bjørnar Skjæran fra Lurøy som ny parlamentarisk leder.
-
Stans i flytrafikken i Bodø
Kommunikasjonssjef i Avinor Monica Fasting forteller at det er stans i flytafikken på Bodø lufthavn.
– Sterk vind og dårlig sikt gjør at vi har et opphold i trafikken i påvente av at det skal løye litt, sier Fasting og legger til:
– Vi tar ikke imot fly og sender ikke avgårde fly i så sterk vind.
Flere avganger er forsinket og det er usikkert når trafikken vil gå som normalt.
-
Nødetatene rykker ut til trafikkulykke
En politipatrulje fra Sortland rykker ut Flesnesveien i Gullesfjorden etter melding om et vogntog har vært involvert i en trafikkulykke og sperrer av veien.
– Vogntog på veg fra Kvæfjord mot Sortland, sakset og havnet utenfor veg. Forholdsvis store materielle skader på kjøretøyet. Berging bestilt, men uavklart hvor lenge dette vil ta, skriver operasjonsleder i Troms Lennart Steffensen.
Statens vegvesen har stengt veien som følge av uhellet.
Ifølge Troms politidistrikt er det ikke meldt om alvorlige personskader.
-
Bekreftet: Skjæran ny parlamentarisk leder i Ap
Stortingsrepresentant Rigmor Aasrud har valgt å fratre vervet som parlamentarisk leder for Arbeiderpartiet. Arbeiderpartiets stortingsgruppe har i dag valgt Bjørnar Skjæran som ny leder.
Det skriver Arbeiderpartiets stortingsgruppe i en pressemelding.
– Etter 3 og et halvt år år som parlamentarisk leder ble det for meg naturlig å gi stafettpinnen videre nå. Jeg har frasagt meg gjenvalg til Stortinget, og ser frem til å avslutte stortingsarbeidet mitt med komitearbeid og valgkamp, sier Rigmor Aasrud.
Bjørnar Skjæran har vært nestleder i Arbeiderpartiet og fiskeri- og havminister, og har siden april vært Arbeiderpartiets arbeidspolitiske talsperson.
– Jeg er svært glad for den tilliten stortingsgruppa og partiet nå har gitt meg, og er klar for å bidra til at Arbeiderpartiet styrer landet trygt gjennom krevende tider, og samtidig passer på pengeboka til folk med vanlige inntekter, bygger velferdsstaten videre ut og sikrer billigere og mer forutsigbare kraftpriser framover, sier Skjæran.
– Med en mindretallsregjering er arbeidet i Stortinget svært viktig, og vi har en stor jobb å gjøre denne våren. Jeg ser frem til å stå i dette arbeidet i spissen for ei sterk og kompetent stortingsgruppe, og samarbeide tett med regjeringen og partiledelsen. Vi har fortsatt mye ugjort for at folk skal få bedre råd, sier Skjæran.
Han legger til at han er imponert over jobben Rigmor Aasrud har gjort, og svært fornøyd med at hun deler sine erfaringer med ham.
-
En rekke forsinkelser og innstillinger i kollektivtrafikken
Det er ventet mye vind og nedbør i deler av Nordland tirsdag. Og allerede på morgenkvisten har været ført til en rekke forsinkelser og innstillinger.
Hurtigbåttrafikken:
* Regionpendelen 18-182 innstiller aller ruter frem til ankomst Sandnessjøen 08.15 pga. været.
* Rødøy - Melfjordbotn 18-413 innstilles frem til 08445 pga vind. Ny oppdatering klokken 13.00.
* Lurøy 18-193 innstiller alle anløp av Stokkvågen og går rett til Onøy. Ruten vil bli tatt opp igjen 16.30, dersom været tillater det.
* Træna - Stokkvåken 18-192 tar forbehold om alle anløp av Selvær tirsdag.
Busstrafikken:
* Å - Leknes 18-742 innstilles klokken 08.30.
* Dønna nord 18-184 innstiller avganger klokken 06.55, 07.55 og 08.35.
Ferge:
* Mosjøen - Hunåla 18-211 innstilt inntil videre på grunn av været.
Innstillinger i flytrafikken:
* Svolvær - Bodø 0745
* Andenes - Bodø 0825
* Værøy - Bodø (lufttransport)
* Sandnessjøen - Bodø 0925
* Sandnessjøen - Trondheim 15.50
* Brønnøysund - Trondheim 06.40
* Brønnøysund - Bodø 09.20
Se Reisnordland.no for oversikt over alle avvik og kanselleringer.
-
Glatte veier i vente
Meteorologisk institutt sender ut farevarsel for is for Namsskogan, deler av Nordland og lengst sør i Troms.
Som følge av væromslaget er det ventet fare for is tirsdag kveld til og med onsdag morgen.
Lokalt vil nedbøren kunne være underkjølt og nedbøren kan fryse på bakken samt på kjøretøy og andre gjenstander.
Meteorologene anbefaler å være ekstra oppmerksom da isen kan være vanskelig å se.
-
Må være forberedt på handelsuro
NHO Nordland mener fylket må være forberedt på internasjonal handelsuro.
Det blåser nemlig opp til handelskrig mellom USA, EU og andre aktører, som kan påvirke næringslivet og arbeidsplassene i Nordland.
– Når det blir uro i verdenshandelen, er det klart vi må være forberedt på konsekvenser også her hos oss. Våre bedrifter er avhengige av stabil tilgang til viktige markeder.
Det uttaler NHO Nordlands regiondirektør Hans Christian Hansson i en pressemelding.
Ifølge NHO Nordland eksporterte Nordland for en verdi på over 50 milliarder kroner i 2023. Sjømat står for 57 prosent av fylkets eksport, mens metaller og kjemiske produkter utgjør 19 milliarder kroner.
– Vi har sterke kort med olje, gass, sjømat og viktige mineraler. Samtidig kan vi ikke ta noe for gitt. Norske myndigheter må jobbe hardt for å sikre vår markedsadgang både i EU og USA. Vi må være en del av løsningen, ikke havne alene på utsiden, understreker Hansson.
De største eksportkommunene i Nordland i 2023 var Vefsn, Rana, Lurøy og Meløy kommune, mens sjømateksporten har økt med 207 prosent de siste ti årene.
– Vi er i tett dialog med myndighetene for å følge utviklingen og sikre at næringslivet blir hørt. Dette handler om mer enn eksporttall: Å få solgt varene på internasjonale markeder er avgjørende for arbeidsplassene i lokalsamfunn i hele Nordland. Når det er uro ute, må vi sørge for stabilitet hjemme. Vår oppgave er å bidra til at bedriftene står best mulig rustet, sier Hansson.
-
Kolonnekjøring og fare for stengte veier
Det forblir kolonnekjøring på E10 over Bjørnfjell i Narvik frem til klokken tre i ettermiddag. Det gjelder også på svensk side, skriver Statens vegvesen.
Flere bruer står i fare for å bli stengt som følge av sterk vind. Deriblant Skjomenbrua og Hålogalandsbrua på E6 i Narvik og Helgelandsbrua på fylkesvei 17 i Alstahaug. Bruene stenger og åpner automatisk etter vindvarslingsutstyr.
Ellers melder Statens vegvesen om en gjenstand i veibanen på E6 Megårdtunnelen i Sørfold retning mot Fauske.
Glimt-supportere sender opp fyrverkeri utenfor spillerhotellet til Maccabi Tel Aviv 00:37
Neste