Totalkvoten for nordøst-arktisk torsk for 2026 er fastsatt til 285 000 tonn. Dette innebærer en nedgang på 16 prosent sammenlignet med årets kvote.
Totalkvoten av torsk fordeles mellom Norge, Russland og tredjeland etter samme prinsipper som tidligere år. Norges del av kvoten for 2026 vil være 139 827 tonn.
Totalkvoten for hyse er fastsatt til 153 293 tonn for 2026, og innebærer en økning på 18 prosent sammenlignet med inneværende år. Norges del av kvoten for 2026 vil være 76 345 tonn.
Totalkvoten for blåkveite i 2026 er fastsatt til 19 000 tonn, som er samme nivå som for inneværende år. Norges del av kvoten vil være 9 675 tonn.
Det er fastsatt en totalkvote for snabeluer på 69 177 tonn for 2026. Dette er en liten økning på 3 prosent sammenlignet med årets kvote. Norges del av kvoten vil være 47 807 tonn.
Som i år blir det heller ikke i 2026 åpnet for et loddefiske.
Forskningssamarbeid og tekniske reguleringstiltak
Kvoterådene for 2026 for de bestandene vi forvalter sammen med Russland, er også i år utarbeidet i en bilateral arbeidsgruppe mellom Havforskningsinstituttet og det russiske forskningsinstituttet VNIRO. Arbeidsgruppen har fulgt internasjonalt anerkjent metodikk og rammeverk for bestandsvurdering og rådgivning.
Partene er enige om et felles norsk-russisk forskningsprogram for 2026 og videreføring av felles tekniske reguleringstiltak for utøvelsen av fisket.
(Kilde: Nærings- og fiskeridepartementet)














English (US)