USAs grensepolitisjef Gregory Bovino og flere av hans føderale agenter forlater Minneapolis tirsdag, ifølge tre CNN-kilder.
- Nilas Johnsen
- Thomas Nilsson (foto)
- Bendik Hansen
- NTB
- og 1 tilvis færre
- USAs grensepolitisjef Gregory Bovino og hans agenter forlater Minneapolis tirsdag.
- Bovino har fått kritikk for håndteringen av skytingen der Alex Pretti ble drept av betjenter fra grensepolitiet.
- Han er blitt et hatobjekt etter å ha kastet tåregass og hevdet at Pretti planla en massakre.
CNN knytter Bovinos retur til at den såkalte «grense-tsaren» Tom Homan sendes til Minnesota. Tidligere mandag ble det kjent at Homan skulle styre oppdraget til ICE i delstaten fremover.
Bovino og innenriksminister Kristi Noem har fått kritikk for måten de har håndtert saken etter at den sivile 37-åringen Alex Pretti ble skutt og drept av føderale agenter i helgen.
Bovino ble først kjent under aksjonene i Chicago, der de lokale demonstrantene la ham for hat etter at han selv kastet tåregass mot dem.
Han er også blitt et hatobjekt i Minneapolis.
Tidligere denne uken ble han filmet da han var ut i gatene og hev tåregass, og etter drapet på Pretti var han den første som hevdet at den drepte planla å «massakrere føderale agenter».
– Under pressekonferansen rett etterpå ble Bovino presset på om Alex Pretti faktisk hadde våpenet i hånden, slik videoene viser at han ikke hadde, og da bare unngikk han spørsmålet, sier demonstranten Nils Åkesson (28), som slik navnet viser har svenske aner.
– Bovino er et verktøy for myndighetene, et farlig våpen, for han oppildner situasjonen veldig.
Bovino ble et hatobjekt for demonstrantene i både Los Angeles og Chicago, før han ble flyttet videre til Charlotte og så New Orleans, før han kom til Minneapolis.
Det har altså vært et mønster i at Bovino og hans team flyttes rundt fra by til by. Det har ført til nedgang i ICE-operasjonene, men har ikke tidligere betydd at de ble avsluttet.
VG i Minneapolis: – De lyver til oss, det var et drap
Han er en slags skuespiller for Trump-administrasjonen, fortsetter demonstranten.
– Bovino vet nøyaktig hva han gjør når han tar på seg den frakken, poserer med våpen, kaster håndgranater, og får det til å se ut som om han er i en krig med demonstranter. Han er en posør, for å få klikk i konservative medier og på sosiale medier, fortsetter han.
– Dessverre får han mye oppmerksomhet.
Les også: Ti spørsmål og svar om hva som skjer i Minnesota
Se videoanalyse under: Viser drapet fra nye vinkler
Ubekreftet: Blir fratatt ansvar
Dersom Bovino nå sendes videre, kan det sees i sammenheng med at president Donald Trump ser ut til å lytte til kritikken fra republikanske politikere, og har tatt kontakt med Minnesota-guvernør Tim Walz.
– Guvernør Tim Walz ringte meg med en forespørsel om å samarbeide når det gjelder Minnesota. Det var en veldig god samtale, og vi virket faktisk å være på samme bølgelengde, skriver president Donald Trump mandag ettermiddag på Truth Social.
Nå sier Trump at han også har hatt en god dialog med Minneapolis-ordfører Jacob Frey. For bare noen dager siden beskyldte han de to Demokratene for å «oppildne til opprør».
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

2 hours ago
1




English (US)