Gaza-aktivister frikjent to ganger for å følge etter Listhaug: Dommen blir anket til Høyesterett

1 week ago 14



Akkurat nå

De tre kvinnene er frifunnet både i tingretten og lagmannsretten. Statsadvokaten har nå anket til Høyesterett.

Frp-leder Sylvi Listhaug møtte som fornærmet i Oslo tingrett da saken gikk i retten i fjor. Nå kan saken havne i Høyesterett. Foto: Olav Olsen
  • Wasim Riaz

Kortversjonen

Kvinnene var tiltalt i saken fordi de ropte slagord som «Frp hør, barn i Gaza dør» og «Shame on you» mens de gikk bak Frp-leder Sylvi Listhaug i Oslo sentrum.

Alle tre nektet straffskyld i retten. Listhaug har i sin forklaring i tingretten sagt at det var en skremmende opplevelse. Frp-lederen sa at hun fryktet at noen kunne slå henne med knyttneven.

Hendelsen fant sted i mars 2024.

Aktor ba om 75 dagers fengsel for kvinnene i Oslo tingrett, men de ble frikjent både i tingretten og Borgarting lagmannsrett.

Nå er saken anket til Høyesterett.

Ifølge tiltalen var handlingene og uttalelsene egnet til å påvirke Sylvi Listhaug i sitt virke som stortingsrepresentant i møte med allmennheten.

– Vurdering av forsett ikke riktig

– Påtalemyndigheten har anket lagmannsrettens frifinnende dom. Anken gjelder lovanvendelsen under både post I og II. Anken er forkynt og Høyesteretts ankeutvalg vil ta stilling til ankens fremme, sier statsadvokat Frederik Ranke.

Han var aktor i begge rettsinstansene.

Påtalemyndigheten anfører at lagmannsrettens flertall har lagt til grunn en form streng norm for hva som anses som hensynsløs adferd.

– Etter vårt skjønn er i tillegg flertallets vurdering av de tiltaltes forsett ikke riktig, sier Ranke.

Statsadvokat Frederik Ranke (t.v.) i samtale med forsvarsadvokat John Christian Elden da saken gikk i Oslo tingrett i fjor. Foto: Olav Olsen

Påtalemyndigheten anfører også at lagmannsrettens vurdering av straffelovens paragraf 115 (se fakta) er for streng og at den hensynsløse adferden var rettsstridig og skapte fare for å påvirke og hindre stortingsrepresentant Listhaug i hennes virksomhet.

Paragraf 115 skal blant andre verne stortingsrepresentanter.

Alle tre ble forsvart av advokat tilknyttet Elden Advokatfirma.

– Det er en rettighet å kunne anke, men det betyr ikke at Høyesterett er forpliktet til å ta inn saken. Vi mener den frifinnelse som både tingretten og lagmannsretten kom frem til er vel begrunnet og bør bli stående, skriver advokat John Christian Elden til Aftenposten.

Retten var delt

I dommen fra Borgarting lagmannsrett, som kom tidligere i januar, heter det at retten var delt.

Mindretallet mente at de tiltalte opptrådte kvalifisert klanderverdig og hensynsløst, og at både de objektive og subjektive vilkår for straff er oppfylt.

Rettens flertall mente at Listhaug tilhørte ikke noen svak gruppe. Som rikspolitiker har hun over år invitert til debatt, og tidvis også til en nokså skarp debatt. Dette var de tiltalte kjent med.

Flertallet finner det klart at hun som andre sentrale politikere må tåle at folk kommer bort på gaten for å fremsette sine ytringer, diskutere og utfordre standpunkter.

Dette må også gjelde når Listhaug, som her, er ute i et privat ærend midt på dagen, og slik sett ikke er direkte forberedt på en diskusjon eller debatt, eller ønsker dette selv.

Flertallet er kommet til at ingen av de tiltalte, ut fra sin forståelse av situasjonen, har overskredet grensen for hensynsløs adferd i straffeloven.

Read Entire Article