Fransk hjemmeseier på jaktstarten – middels norsk dag

2 hours ago 1



Det var franske Lou Jeanmonnot som stakk av med seieren på kvinnenes jaktstart i skiskyting lørdag formiddag.

Foran 21.000 tilskuere i Le Grand Bornand, som for øvrig tilskuerrekord på den arenaen, gikk Jeanmonnot et strålende løp og dro i land seieren på overlegent vis etter 19 av 20 treff.

– Det var nesten ikke mulig å snakke med folk, kommenterte NRKs Torgeir Bjørn om lydnivået på stadion før start.

– Et enormt folkeliv, slo Ola Lunde fast.

Jaktstarten så ut til å bli en duell mellom svenske Hanna Öberg og franske Lou Jeanmonnot, men Öberg skjøt seg bort på tredje skyting og noterte to strafferunder.

Finske Suvi Minkkinen tok til slutt andreplassen, mens Dorothea Wierer stakk av med den siste pallplassen etter å ha gått fra Julia Simon på sisterunden.

De norske hadde et vanskelig utgangspunkt. Karoline Knotten og Maren Kirkeeide gikk ut på 8.- og 9.-plass, henholdsvis 30,1 og 41,5 sekunder bak ledende Hanna Öberg etter sprinten tidligere denne uken.

Både Knotten og Kirkeeide bommet to ganger, og havnet begge utenfor topp ti. Kirkeeide endte på 12.-plass, mens Knotten noterte seg for 21.-plass.

Norges største kvinneprofil Ingrid Landmark Tandrevold trøblet på sprinten på torsdag og startet hele 1.27 bak Öberg på jaktstarten.

Tandrevold imponerte lenge i Frankrike lørdag, men to bom på siste stående ødela for håpet om topp ti-plassering. Hun endte på 24.plass.

Marthe Kråkstad Johansen skjøt 20 av 20 treff og endte på en solid 15.-plass.

Read Entire Article