Fra lagkompiser til VM-rivaler: – Åpenbart et godt bevart vennskap

1 hour ago 1



De ble nære venner som tenåringer i Borussia Dortmund. Nå skal kompisene kjempe om en semifinaleplass i VM.

Foto: Martin Meissner / AP / NTB
  • Andreas Almli, VG

    Andreas Almli, VG

Publisert: 11.07.2026 01:30 | Oppdatert: 11.07.2026 01:43

I desember 2019 signerte en 19 år gammel Erling Braut Haaland for Borussia Dortmund. Han var på det tidspunktet et av Europas heteste overgangsobjekter.

Et halvt år senere ankom en 17 år gammel engelsk superstjerne, nemlig Jude Bellingham.

De to fant raskt tonen både på og utenfor banen. Det ble tydelig da Bellingham ga Haaland et kyss på kinnet etter en Champions League-kamp i 2021.

– Det var jo ganske åpenbart. Det var både Bellingham, Jadon Sancho og ham. Det er liksom naturlig å tro at det er den språklige barrieren og alderen som gjør at man finner hverandre. «Like barn leker best», sier ekspert på spansk fotball, Petter Veland.

1 av 7Foto: FRIEDEMANN VOGEL / EPA / NTB

I løpet av VM har de begge storspilt for sine respektive nasjoner, der Haaland scorer mål og Bellingham har vært Englands motor.

– Hva gjør de bedre enn resten akkurat nå?

– Det er ulike ting. Haaland scorer målene Norge trenger, det har Bellingham gjort for England også. De er to av de viktigste spillerne på hvert sitt lag. Og de har en aura og karisma som er smittende på resten av laget, mener Wikestad.

Kasper Wikestad

Fotballkommentator

Men før mesterskapet var ikke alt like rosenrødt for Bellingham.

Etter en ujevn vårsesong i Real Madrid ble det stilt spørsmål om han var helt på topp før VM. I fjor slaktet Tuchel oppførselen til midtbanestjernen.

– Forholdet mellom dem har vært spesielt. Det var såpass at noen spurte om han faktisk burde være med til VM. Det ville vært et katastrofe om han ikke ble tatt ut, med tanke på det han har vist. Han har til dels båret England på sine skuldre, spesielt mot Mexico, sier Wikestad.

Bellingham har på sin side svart med å være en av turneringens beste spillere. På fem kamper står midtbanejuvelen med fire mål og en assist.

Foto: Sofascore

Grafikk: Sofascore.com

– Det er jo dette som er den vanlige, normale Jude Bellingham. Han skal være så god som han er nå. Samtidig er det baksiden av medaljen ved å være Jude Bellingham, at man forventer liksom at han skal spille til 9,5 på børsen hver eneste kamp, sier Veland.

Petter Veland

Fotballekspert

– Hva er din umiddelbare tanke når du leser den statistikken der?

– Det som er mest imponerende her, er jo de fire målene egentlig. Og ikke minst betydningen av de scoringene. Det er jo veldig liten tvil om at det er Harry Kane som er den viktigste, og så er det vel like klinkende klart at Bellingham er nummer to, mener Veland.

Da Haaland dro til Manchester City sommeren 2022, uttalte Bellingham følgende om nordmannen:

– Han er en god venn av meg, vi hadde noen gode år sammen.

Under VM i Qatar i 2022 avslørte Bellingham at han stadig fikk meldinger fra Haaland.

– Han er alltid veldig oppmuntrende. Han sendte melding før og etter den første kampen og sa bare «lykke til», og så sa han «bra jobbet», sa Bellingham i et intervju med BBC Sports.

Hvem er best akkurat nå?

Dave Thompson / AP / NTB

Dave Thompson / AP / NTB

Hvem er best akkurat nå?

Erling Braut Haaland.

Jude Bellingham.

Umulig å si.

– Når de har møtt hverandre så har det også vært litt sånn kjekling før og underveis og etter kamper. Det er åpenbart et godt bevart vennskap, sier Veland.

På sosiale medier elsker supporterne at kompisene nå skal krige om en VM-semifinale. Det er til og med blitt laget virale memes av vennskapet mellom de to superstjernene.

– Hvorfor tror du akkurat dette vennskapet engasjerer så mye på sosiale medier?

– Det er to verdensstjerner som finner hverandre. Når England møter Norge, og de har vært lagkamerater tidligere og de kjenner hverandre og har et godt forhold, da er det veldig lett å bygge opp den duellen, sier Veland.

Lørdag legges all kameratslig tone til side når kampen mellom Norge og England blåses i gang. Kampstart er 23.00.

– Hvordan tror du det blir for dem å stå på hver sin side i en VM-kvartfinale?

Man skjønner jo at før kampen så har man en god tone, respekt og lykke til og alt sånn. Og så er det match, da må alt det vekk. Og når kampen er ferdig så er det sånn: «Ja, ja, takk for kampen», sier Veland.

Han får medhold fra Wikestad:

– Først og fremst tror jeg det handler om å gjøre det best for sitt lag. Når kampen er slutt, kan det bli sendt noen ekstra blikk og trøst til vennen som har tapt. Fram til det er det ingen tanker den veien, slår han fast.

Så gjenstår det å se hvem som må trøste hvem når dommeren blåser sitt siste fløytesignal i kampen mellom Norge og England.

Read Entire Article