Fra denne datoen fjernes kontantbetaling fra buss og båt

12 hours ago 2



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 18. desember 2025 kl. 11:35

    Dette vil Glimt at milliard-stadion skal hete

    Den nye arenaen til Glimt kan få navnet «PowerOffice Arctic Arena».

    Navneforslaget vil bli lagt frem for styret som en mulighet frem mot klubbens årsmøte, der den endelige beslutningen tas, skriver Bodø/Glimt i en pressemelding torsdag.

    Samtidig blir det kjent at selskapet PowerOffice blir en av de største leietakerne i næringsdelen av den nye arenaen.

    Den er anslått å koste 1,2 milliarder, og skal stå ferdig i 2027.

    – Å dele hus med en av Bodøs mest innovative og verdidrevne aktører gir spennende muligheter for samarbeid og videre utvikling, sier daglig leder, Frode Thomassen, i FK Bodø/Glimt.

    Et flyfoto av en by (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Illustrasjon: Nordic Office of Architecture
  • 18. desember 2025 kl. 11:21

    Tar bort kontantbetaling på buss og båt

    Fra 1. mars vil det ikke lengre være mulig å betale med kontant på buss og hurtigbåt i Nordland. Det skriver Nordland fylkeskommune i en pressemelding.

    – Vi tar bort kontantene fra bussene og båtene. Alternativt kan man forhåndskjøpe eksempelvis klippekort, hvis man ikke ønsker å kjøpe billetten på app, eller betale med kort, forklarer fylkesråd for samferdsel, Richard Dagsvik (Frp).

    Fylkeskommunen tror at en utfasing av kontantbetaling vil bidra til tryggere arbeidsforhold, mer effektiv drift, og et mer helhetlig betalingssystem i tråd med utviklingen i kollektivtrafikken nasjonalt.

    Fylkesråden mener det er mye som taler for at tiden er inne til å fase ut kontanter som betalingsmiddel på busser og hurtigbåter fra 1. mars neste år.

    – I 2024 var det kun 0,82 prosent av billettkjøpene som ble betalt kontant. Kontanter medfører sikkerhetsmessige og driftsmessige utfordringer for operatørene. Det er den viktigste grunnen til at vi nå fjerner kontanter som betalingsmiddel på bussene og båtene våre, forklarer Dagsvik.

    En mann som står ute på en veranda

    Foto: Thomas Fredrik Kristensen / NRK
  • 18. desember 2025 kl. 11:12

    Fartskontroll på Fauske

    UP har gjennomført laserkontroll på riksvei 80 i nærheten av Fauske kirke. Tre bilførere fikk forenklet forelegg for hastighetsovertredelser.

    – Høyeste hastighet i 50-sonen var 62 km/t, opplyser Anders Johansen i Nordland politidistrikt.

  • 18. desember 2025 kl. 11:08

    Massiv KI-satsing i Bodø: DIPS skal ansette 30 nye medarbeidere

    DIPS styrker sitt teknologimiljø i Bodø som del av selskapets samlede satsing på kunstig intelligens for helsetjenesten.

    Fra Bodø bidrar DIPS til utvikling av KI som bygges direkte inn i journalsystemet som brukes i de fleste norske sykehus. Satsingen gir behov for rundt 30 nye stillinger det kommende året og bidrar til å styrke Bodø som teknologiby.

    Målet er å utvikle digital arbeidskraft som kan bidra til å løse utfordringer innen kapasitet, dokumentasjonskrav og ressursbruk i helsetjenesten. Det skriver selskapet i en pressemelding.

    – Nå tar vi en tydelig posisjon innen KI, og det gjør vi ved å bygge et sterkt fagmiljø her i byen, sier Krister Jom Skoglund, utviklingsdirektør i DIPS. Han understreker at man ikke trenger å flytte sørover for å jobbe med komplekse, samfunnskritiske systemer.

    KI-satsingen ledes av Stine Mariell F. Hanssen, som legger vekt på at teknologien utvikles i tett samarbeid med helsepersonell.

    – Dette er ikke eksperimentell teknologi – det er en form for digital arbeidskraft som skal fungere trygt, ansvarlig og tett på klinisk praksis, sier Hanssen.

    En mann og en kvinne som poserer for et bilde, Stine Hanssen og Krister Skoglund.

    Foto: DIPS
  • 18. desember 2025 kl. 10:01

    Stanser besøk ved sengepost i Mo i Rana

    Medisinsk sengepost ved sykehuset i Mo i Rana stenges midlertidig for besøk.

    Årsaken er et pågående influensautbrudd.

    Helgelandssykehuset opplyser at tiltaket er iverksatt for å ivareta pasientsikkerheten og begrense videre smittespredning.

    Pårørende og besøkende som har behov for informasjon, bes ta kontakt med sengeposten direkte på telefon for nærmere avklaringer.

    Et oversiktsbilde over Helgelands sykehuset i Mo i Rana.

    Foto: Helgelandssykehuset HF
  • 18. desember 2025 kl. 09:48

    Laserkontroll ved skole – to sjåfører fikk forenklet forelegg

    UP har gjennomført laserkontroll i 30-sonen ved Narvik Montessoriskole.

    Anders Johansen i Nordland politidistrikt opplyser at to bilførere fikk forenklet forelegg for å ha kjørt for fort.

    Høyeste hastighet ble målt til 38 km/t.

  • 18. desember 2025 kl. 09:22

    Narvik bruker 399.000 kroner på å finne ny kommunedirektør

    Jakten på Lars Skjønnås sin etterfølger er i gang, og Narvik kommune søker nå etter ny kommunedirektør. Kommunen budsjetterer med 399.000 kroner til prosessen, og anbudsfristen for rekrutteringsbyråer går ut på søndag.

    Bistanden skal sikre en effektiv, grundig og transparent prosess. Dette inkluderer alt fra utforming av stillingsprofil og søk etter kandidater, til intervjuer og referansesjekk. Det er foreløpig ikke satt noen dato for når den endelige innstillingen er klar, skriver Fremover.

    Saken behandles i kommunestyret torsdag, hvor et midlertidig arbeidsutvalg får ansvaret for å styre prosessen. Utvalget består av ordfører, varaordfører, gruppeleder for største opposisjonsparti, ansattrepresentant og HR-leder.

    Utvalgets mandat inkluderer:

    • Valg av rekrutteringsbyrå og utforming av utlysning.

    • Oppfølging av prosessen og intervju av kandidater

    • Følge opp prosessen med rekrutteringsbyrået

    • Forhandlinger og utforming av endelig innstilling til kommunestyret

    Lars Skjønnås

    Foto: Sondre Skjelvik / NRK
  • 18. desember 2025 kl. 08:54

    Sovnet bak rattet – samtykket ikke til førerkortbeslag

    Politiet fikk litt etter klokken 07.00 melding om en bil som hadde kjørt ut av veien på E10 ved Torvdalsvatnet i Vestvågøy.

    – Fører erkjenner å ha sovnet under kjøring, og erkjenner straffskyld for dette, opplyser Remi Johansen i politiloggen.

    Sjåførens førerkort er tatt i beslag, noe fører selv ikke samtykket til. Det er ingen mistanke om ruskjøring. Politiet oppretter sak.

    Torvdalsvatnet

  • 18. desember 2025 kl. 08:46

    Ber folk være oppmerksomme på elg i Bodø

    Politiet har fått melding om to voksne elg i området ved Snorres vei i Bodø.

    – Politiet har vært i kontakt med kommunen, og de gjør ikke noe med dyrene nå. Det er ingenting som tilsier at elgene skal utgjøre noe fare, opplyser Remi Johansen i Nordland politidistrikt.

    Folk som ferdes i området anmodes til å være oppmerksom på dyrene og la dem være i fred.

  • 18. desember 2025 kl. 08:20

    Helse Nord vil ansette flere i administrasjonen – sykepleiere frykter nye kutt på sykehusene

    Helse Nord diskuterer i dag budsjettet under sitt styremøte i Tromsø.

    Der foreslås det å øke administrasjonen med syv ansatte, delvis ved å flytte ansatte fra andre deler av organisasjonen.

    Samtidig vil de øke administrerende direktørs disposisjonskonto til 5 millioner kroner.

    Men det skal også spares penger, og 8,6 millioner av kuttene er uspesifiserte.

    Nå frykter Vidar Pedersen, sykepleier ved Nordlandssykehuset at kuttene vil ramme sykehusene.

    – Erfaringer tilsier at det er sykehusene som må ta denne regningen. Det skaper ikke tillit, når de på den ene siden fortsetter å kutte ned på gulvet, og samtidig øker på toppen, sier Pedersen

    Stortingsrepresentant Bent-Joacim Bentzen fra Senterpartiet mener dette er nok et bevis på at foretaksmodellen må byttes ut eller endres, og vil stille spørsmål til helseministeren om han er enig i prioriteringene til Helse Nord.

    Kommunikasjonsavdelingen i Helse Nord opplyser til NRK at de ikke har anledning til å kommentere sakene før de er behandlet av styret.

    Marit Lind er administrerende direktør i Helse Nord RHF.

    Foto: Helse Nord
  • 18. desember 2025 kl. 07:24

    Beslagla førerkort etter vinglete kjøring – turister reagerte ikke på politiets sirener

    Tidligere denne uken rykket politiet i Lofoten ut etter flere tips om en «vinglebil». Det skulle vise seg at det ikke var helt enkelt å få stoppet bilen.

    – Politiet måtte benytte blålys og sirener, og lå bak bilen i flere minutter før føreren reagerte. Noe som igjen er betenkelig, sier Anders Johansen hos politiets operasjonssentral i Nordland til Lofotposten.

    I bilen skal det ha vært Asiatiske turister.

    – Vi ser mye av dette med smale veier i mørket som gjør det utfordrende for noen hver, når de ikke har erfaring med det. I denne saken ble det opprettet sak av politiet og føreren fikk førerkortet midlertidig beslaglagt, med bakgrunn i kjøringen som ble observert av politiet og det som ble meldt fra andre bilister, sier Johansen.

    En politijurist skal nå vurdere hvor lenge førerkortet beslaglegges og et eventuelt forelegg, skriver avisen.

    Politiet i arbeid.

    Foto: NTB
  • 18. desember 2025 kl. 06:48

    Veterinærkrise – Bodø kommune krever endring

    Bodø kommune hadde nylig et møte med Statsforvalteren for å diskutere veterinærordningen i kommunen.

    I oktober ble det kjent at Bodø kommune har stor bekymring for dyrevelferden for produksjonsdyr i kommunen. Kommunen opplever nemlig problemer med å få på plass en fungerende veterinærordning, skriver Avisa Nordland.

    Som eneste kommune i Nordland står Bodø med kun én veterinær i vakt for hest og produksjonsdyr, noe som gir en ekstrem arbeidsbelastning

    Bekymringen skyldes både mangel på kvalifiserte veterinærer, samt de økonomiske rammene som kommunene tilbys fra statlige myndigheter.

    Statens støtte dekker i praksis kun én veterinær i vakt, mens Bodø har behov for en todelt ordning. Selv om kommunen har tredoblet sine egne investeringer til vaktgodtgjørelse, står de fortsatt uten en ordning som fungerer.

    Bodø kommune krever nå strukturelle endringer og planlegger en politisk sak i 2026 med mål om å skape politisk forståelse og legge press på nasjonale myndigheter.

    Bonde og ku

    Foto: Melissa Ipek Frantzen / NRK
  • 18. desember 2025 kl. 06:07

    Rykket ut til melding om droneflyging

    Politiet rykket i natt ut til Bodø sentrum etter melding om droneflyging.

    – Etter kort tid kom vi over tre utenlandske borgere som erkjente at de hadde flydd dronen, skriver Morten Aleksander Sørensen i politiloggen.

    Det opprettes sak på forholdet, og dronen er beslaglagt.

  • 17. desember 2025 kl. 21:31

    Frelsesarmeen må spare 70 millioner i 2026

    I tillegg til de 100 millionene Frelsesarmeen kuttet i år, må organisasjonen nå spare ytterligere. Nedbemanning og nedleggelser er blant tiltak som vurderes.

    Kommunikasjonssjef i Frelsesarmeen Geir Smith-Solevåg bekrefter kuttplanene til Dagen.

    – Dette er en forlengelse av arbeidet som startet i fjor, sier Smith-Solevåg til Dagen.

    I prosessen ser Frelsesarmeen på reduksjon av bemanning, mulige nedleggelser av mellom fem og ti enheter av totalt 277. Forbedring på inntektssiden og ytterligere besparingstiltak i administrasjonen er også tiltak som blir diskutert.

    Planen er å ha en bærekraftig balanse med full effekt fra 2027.

    – Vi har opplevd en snøballeffekt av økt pågang på tjenestene våre, økte kostnader på grunn av inflasjon og usikkerhet rundt rammebetingelsene våre, hvor vi får penger og ikke. 60 prosent av inntektene våre kommer fra stat og kommune, pluss salg og tjenester, sier Smith-Solevåg.

    Frelsesarmeens rusomsorg må kutte 10 millioner kroner i 2026, bekrefter leder for avdelingen, Frode Woldsund. I 2025 kuttet avdelingen 37 millioner kroner.

    I løpet av den siste tiden har Frelsesarmeen lagt ned korps i Ringebu, Sandnessjøen, Namsos, Grimstad, Flisa og Nord-Odal. I tillegg er korpset i Fjellhamar nylig slått sammen med Lillestrøm.

    (©NTB)

    Tre personer går forbi en innsamlingsbøtte fra Frelsesarmeen i et julepyntet område. Bøtten står på et stativ med teksten "Takk for gaven" og betalingsinformasjon. Omgivelsene har julelys og grønne trær som gir en festlig stemning. Bakgrunnen viser en restaurant eller kafé.

    Foto: Tom Nicolai Kolstad / NRK
  • 17. desember 2025 kl. 20:52

    Påkjørsel bakfra rett nord for Evenes lufthavn

    Nødetatene rykket onsdag kveld ut til trafikkulykke på E10 i Tjeldsund, rett nord for Evenes lufthavn.

    To biler var involvert og det dreide seg om en påkjørsel bakfra, opplyste Troms-politiet klokka 20.46.

    Det var totalt fem personer involvert, melder politiet tre kvarter seinere.

    Samtlige ble tilsett av ambulansepersonell.

    – Vi har iverksatt etterforskning for å finne årsaken til ulykka Det er rapportert om svært glatt veibane, skriver politiet i politiloggen.

    Trafikken dirigeres manuelt forbi ulykkesstedet i 21.30-tida.

    Oppdatering kl. 22.46: Bilene er berget og veien er åpen for normal ferdsel.

  • 17. desember 2025 kl. 19:10

    Trafikkulykke i Hadsel

    Politi og ambulanse er på vei til en trafikkulykke på Fylkesvei 82 i Hauknes i Hadsel. En bil er involvert.

    Sjåfør ble først tilsett av helsepersonell på stedet, og senere fraktet til sykehuset på Stokmarknes.

    Statens vegvesen opplyste på sine nettsider veien var stengt i begge retninger, men ble åpnet igjen klokken 20:29.

  • 17. desember 2025 kl. 17:33

    19-åring løslatt etter narkotikabeslag verdt tre millioner i Ballangen

    En 19 år gammel mann ble i november pågrepet i Ballangen etter at politiet fant 3,5 kilo kokain og amfetamin i bilen hans, med en anslått gateverdi på tre millioner kroner. Han ble siktet for grov narkotikaovertredelse og varetektsfengslet, men er nå løslatt etter tre uker i isolasjon.

    Det skriver Fremover.

    Politiet frykter at saken er en del av et større kriminelt nettverk som opererer i Nord-Norge, og etterforsker mulige koblinger til andre store narkotikabeslag i Mosjøen og Harstad.

    Forsvareren til 19-åringen advarer på generelt grunnlag mot at unge lokkes inn i narkotikakriminalitet med løfter om lettjente penger, men uten å forstå de alvorlige konsekvensene. Den siktede 19-åringen risikerer seks til ti års fengselstraff.

  • 17. desember 2025 kl. 17:11

    Har etterlyst strøm på kaia – nå er anlegget klart

    Nå står et nytt landstrømsannlegg i Stamsund klart. Det skriver Lofotkraft i en pressemelding.

    Fiskerinæringa i Stamsund har etterlyst bedre løsninger for å koble seg til strøm når de legger til kai.

    Anlegget ble offisielt åpnet av 20 år gamle Lina Emelia Rist Østeig, fra Stamsund, som
    selv er på vei inn i fiskeryrket.

    – Det betyr mye for oss som går inn i yrket at det kommer mer og mer moderne løsninger som holder følge med teknologiutviklingen ellers i samfunnet.

    Det nye anlegget gjør det mulig for fartøy å koble seg til strøm fra land i stedet for å bruke dieselmotor. Resultatet er mindre støy, luftforurensing, og styrker samtidig infrastrukturen for fiskerinæringen i regionen.

    Anlegget er dimensjonert for høy bruk og forventes å levere om lag 400 000 kilowattime i året. Det
    tilsvarer 88 000 liter diesel spart, 234 tonn CO₂-reduksjon årlig og betydelig reduksjon i støy når motorene kan slås av ved kai.

    Havnesjef i Vestvågøy kommune, Kjell Jakobsen, forteller at etterspørselen har vært tydelig.

    – Vi har lenge fått henvendelser fra fiskere som spør om det er landstrøm tilgjengelig i Stamsund. Nå kan vi endelig svare ja, og levere en løsning som fungerer for alle som har behov for stabil strøm ved kai, sier Jakobsen.

    Anlegget er utviklet og bygd av Plug Lofoten, et samarbeid mellom Plug AS og Lofotkraft Muligheter AS.

    Åpning av Stamsund

    Foto: Aurora Borealis
  • 17. desember 2025 kl. 17:02

    Kronprinsessen forlenger den kongelige beskyttelsen av Hamsundagene

    H.K.H. Kronprinsesse Mette-Marit forlenger den kongelige beskyttelsen av Hamsundagene for perioden 2026–2030.

    Kongelig beskyttelse fungerer i dag som en anerkjennelse av organisasjoner og arrangementer innenfor viktige deler av samfunnslivet.

    Festivalsjef Anita Overelv sier forlengelsen gir økt synlighet og er en «hyggelig julegave», ifølge NordSalten Avis.

    Hamsundagene som ble etablert i 1982, arrangeres annet hvert år og har hatt Hamsunsenteret som hovedarena siden senteret ble åpnet i 2009 av Kronprinsessen.

    Festivalen vektlegger litteratur, musikk og kunst, med eget Hamsun-seminar og programmet HamsundageneUNG.

    Bilde viser en gruppe mennesker som går inn i en bygning. En kvinne med langt, bølget hår bærer en stripete jakke og holder en liten veske. Flere menn i dress står bak henne, og det ser ut til å være et arrangement som finner sted. Omgivelsene er moderne og lysfulle, med planter i bakgrunnen. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Øystein Otterdal / NRK

Spilles av

Kontraster før gullkampen

Neste

Read Entire Article