Akkurat nå
Flyet til USAs president Donald Trump har landet i Sveits.
I 12-tiden onsdag landet Trump i Zurich. Planen videre er at presidenten skal fraktes med helikopter til Davos.
Air Force One på vei til Sveits måtte snu kort tid etter avgang på grunn av et mindre elektrisk problem. USAs president ble dermed tre timer forsinket.
Kort tid etter avgang fra Joint Base Andrews i delstaten Maryland opplyste Det hvite hus at besetningen hadde avdekket et mindre elektrisk problem om bord.
Besetningen valgte for sikkerhets skyld å snu og lande på Joint Base Andrews igjen, opplyste Det hvite hus' pressetalskvinne Karoline Leavitt.
Få minutter senere landet Air Force One på basen. Derfra dro Trump og hans følge videre til Sveits med et nytt fly.
En journalist som var med på Air Force One sier at lysene i den delen av kabinen der medreisende pressefolk satt, ble slått av en liten stund etter avgang, men at de ikke fikk noen forklaring.
1 av 4Foto: Evan Vucci / AP / NTB
Rundt en halvtime etter avgangen fikk de beskjed om at flyet skulle snu, melder nyhetsbyrået AP.
– På vei til Davos, skrev Trump i en kort melding på Truth Social tidligere tirsdag kveld.
Klokken halv ni norsk tid meldte USAs finansminister Scott Bessent at Trump blir tre timer forsinket til Davos.
– Jeg skal til et vakkert sted i Sveits der jeg er sikker på at jeg blir tatt imot med glede, sa Trump med et smil på en pressebrifing i Det hvite hus tidligere tirsdag.
Før avreise medgikk Trump at han ikke har «noen anelse» om hvordan Davos-besøket kommer til å ende.
I Davos skal Trump holde tale på Verdens økonomiske forum (WEF) klokken 14.30 onsdag.

1 hour ago
1




English (US)