Foreslår kaffekutt for å spare 1,3 millioner

3 hours ago 2



I Færder kommune risikerer de ansatte å miste gratis kaffe på jobb på grunn av trang økonomi.

 Terje Pedersen / NTB
Færder kommune foreslår å innføre avgift for ansatte for kaffe på jobb. Foto: Terje Pedersen / NTB

Publisert 20.11.2025 13:39 Sist oppdatert 11 minutter siden

– Vi må ruste oss for en ny virkelighet, sa kommunedirektør Kristin J. Kirsebom da hun la fram sitt budsjettforslag, ifølge Tønsbergs Blad.

Kommunen sliter i likhet med mange andre kommuner med krevende økonomi og skal spare 90,8 millioner kroner neste år. Derfor foreslår kommunedirektøren å kreve inn penger fra de ansatte for kaffe på jobb.

50 kroner i måneden

Ifølge avisen blir prisen for kaffe på jobb 50 kroner i måneden. Ansatte med 50 prosent eller mindre stilling slipper unna med 25 kroner i måneden.

Det blir også mulig å slippe unna betalingen hvis man ikke drikker kaffe.

Totalt regner kommunen med å dra inn 1,3 millioner kroner på ordningen. Som utgangspunkt har de sett på kaffeutgiftene på en kontoravdeling og to kommunale boliger.

– I gjennomsnitt bruker de 730 kroner per ansatt på kaffe og te, sier kommunikasjonssjef Helen Kristina Wedberg i kommunen.

Fagforbundet: – Kommuneøkonomien må styrkes

Leder Helene Skeibrok i Fagforbundet, som representerer over 400.000 ansatte i offentlig sektor, reagerer på kaffekuttet.

– Høyresiden snakker om offentlig sektor som at det er ensbetydende med sløsing. Men det er jo helt feil. Her ser vi at ansatte som gjør en utrolig viktig jobb for folk i velferden må betale for egen kaffe, skriver hun i en epost til NTB.

Skeibrok mener dette står i sterk kontrast til virkeligheten hos mange arbeidsgivere og næringsliv.

– Slike smålige kutt, i kombinasjon med at våre ansatte forteller om arbeidsdager der de løper beina av seg føyer seg inn i rekken av eksempler som viser at kommuneøkonomien må styrkes, sier hun.

Kutt flere steder

Flere kommuner sliter med trang økonomi og planlegger i disse dager kutt i tilbudet for neste år. Kommuneorganisasjonen KS mener situasjonen er svært alvorlig og håper på økte overføringer til kommunene i forhandlingene om statsbudsjettet.

– Jeg får daglig tilbakemeldinger fra folkevalgte som tvinges til å kutte i viktige tjenester. Dette skjer i stort omfang, har KS-leder Gunn Marit Helgesen sagt til NTB tidligere.

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) har sagt seg enig i at mange kommuner opplever en krevende økonomi.

– Situasjonen i kommunene kan ikke løses med penger alene. Befolkningen er i endring, med færre barn og stadig flere eldre. Kommunesektoren står derfor overfor store omstillinger fremover, og mange kommuner står allerede midt i denne omstillingen, har Stoltenberg tidligere sagt.

Read Entire Article