Fire personer skrevet ut av sykehus etter ulykke på Folkehøgskole-tur

1 hour ago 2



Elevene som ble sendt til sykehus, ble skrevet ut onsdag, opplyser rektor til Aftenposten.

Publisert: 04.02.2026 12:48

Tirsdag klokken 21.13 startet politiet en redningsaksjon etter å ha mottatt en satellittbasert nødmelding fra Jotunheimen. Nødmeldingen kom fra et turfølge på 15 personer.

Fem redningshelikoptre fra helse, politi og redningstjenesten, i tillegg til lokale redningsressurser på bakken ble sendt for å hjelpe.

Tre kvinner og en mann ble sendt til sykehus i Førde, alle er i 20-årene, opplyser politiet til Aftenposten onsdag formiddag.

Alle er tilknyttet Hallingdal Folkehøgskole.

I god behold

I 23-tiden tirsdag kveld opplyste politiet at det er mistanke om at de som er sendt til sykehuset, har fått hypotermi. Det skal ha vært rundt 20 minusgrader.

– Alle er ved bevissthet, skrev politiet i politiloggen.

Samtidig skrev de til pressen at det var snakk om en folkehøgskole som var på tur i Jotunheimen.

Politiet skrev til pressen at resten av turfølget hadde fortsatt turen. Rektor ved Hallingdal folkehøgskule, Beate Aas, forklarer:

– Resten av følget gitt til nærmeste hytte for å komme seg i sikkerhet. Det var en beslutning fra politiet og redningstjenesten, sier Beate Aas.

De fire elevene som ble sendt til sykehuset, ble skrevet ut på onsdag, og skal hentes i Førde av ansatte ved folkehøgskolen.

– De henter dem med varme pledd og kakao og blir ivaretatt, sier Aas.

Aas forklarer at skolen har satt krisestab, og at elevene skal møte kommunelegen når de kommer tilbake.

– Jeg er imponert over hjelpen vi har fått og hvor fort det gikk med redningstjenesten. Vi kan være glade vi bor i Norge, sier Aas.

Read Entire Article