Johan-Olav Botn fant kameraten Sivert Guttorm Bakken død lille julaften. Han pekte mot himmelen da han sikret OL-gull.
Publisert: 10.02.2026 14:51
– Ja, Sivert - vi klarte det! sa Botn etter han passerte målstreken - Botn pekte mot himmelen i det han gikk over streken og sikret olympisk gull.
Hyllesten var til tidligere lagkamerat og venn Sivert Guttorm Bakken, som ble funnet død i Lavaze like før jul. Det var Botn som fant Bakken på hotellrommet.
– Han gjør jobben i debuten, med tyve av tyve, ropte Ole Kristian Stoltenberg ut i det 26-åringen fra Stårheim plaffet ned de siste fem blinkene.
Før det hadde han truet ned femten blinker på normalprogrammet i skiskyting. Han startet beskjedent i sporet - flere av konkurrentene gikk raskere, men Botn lot seg ikke stresse - økte tempoet utover og var feilfri på standplass.
– Han har gått steika fort utover i løpet her, sa Torgeir Bjørn.
I mål i Antholz kunne han juble - og pekte mot himmelen.
– Det er så rått. Tenk på den reisen han har hatt siden han vant normalen i Østersund, sa NRKs standplassekspert Ola Lunde.
Frem til jul var rekruttlandslagsløperen verdens beste skiskytter. Tiden etter har vært spesiell.
I januar slet han med sykdom - og måtte endre OL-planen, uten at det så ut til å ha preget nordfjordingen nevneverdig.
Botn tar opp arven etter brødrene Bø, som er vokst opp omtrent seks mil fra skiskytterstjerneskuddet fra Stårheim, som tidligere er mest kjent for å være et fergeleie.

1 hour ago
3




English (US)