Ekstrem telefonbruk – så blir det helt stille

21 hours ago 4



Tvillingdødsfallene i Spydeberg:

MYSEN (TV 2): I løpet av 23 timer lagres det nesten 4000 bilder og videoer på telefonen til Mina Hjalmarsen. Så blir det helt stille på begge mobilene til tvillingene.

 Privat
AKTIV PÅ MOBIL: Mina Hjalmarsen var svært hyppig på mobiltelefonen. Foto: Privat

Publisert 13.06.2025 12:03

– Telefonen til Mina har vært svært hyppig i bruk med et stort antall oppdateringer. Vi har registrert hele 546.751 oppdateringer ifra klokken 05.00 lørdag 7. januar og til klokken 04.00 8. januar, forklarte politibetjenten som hadde gått gjennom mobiltelefonene til tvillingene.

To menn er tiltalt for å ha hensatt Mille og Mina Hjalmarsen i hjelpeløs tilstand etter at de ble funnet døde i en leilighet i Spydeberg 8. januar 2023.

Det betyr at påtalemyndigheten mener at de ikke tilkalte hjelp da jentene tok overdose. De er også tiltalt for å ha skaffet jentene narkotika. Begge nekter straffskyld.

Siste opplåsing

Helt sentralt for påtalemyndigheten er å bevise at det tok mange timer fra jentene tok overdose til de to tiltalte tilkalte hjelp. Politiet ankom leiligheten i Spydeberg klokken 01.36.

 Arne Rovick / TV 2
TIDSBEVIS: Statsadvokat Susanne Åsheim Ihlebæk er aktor i saken der to menn er tiltalt for å ha hensatt Mille og Mina Hjalmarsen i hjelpeløs tilstand. Foto: Arne Rovick / TV 2

Politibetjenten som forklarte seg i Follo og Nordre Østfold tingrett fredag opplyste at Mille sin telefon ble låst opp 398 ganger i perioden telefonen er sjekket.

– Siste gang Mille sin telefon låses opp ved hjelp av kode, fingeravtrykk eller ansiktsgjenkjenning er klokken 18.43, opplyste etterforskeren.

Mina sin telefon ble siste gang åpnet opp ni minutter senere, klokken 18.52.

Den tiltalte 29-åringen har forklart at han så at jentene kom ut fra badet og ramlet sammen. I politiforklaring og i retten har han forklart at det tok alt fra 5 minutter til en halvtime fra han oppdaget at jentene tok overdose, til han varslet politiet.

– Jeg prøvde å finne motgift, uten å finne det. Jeg sprang ut og ropte etter hjelp hos naboene før jeg ringte etter hjelp. 

 Arne Rovick / TV 2
FORSVARER: Haakon Åsli Skogstad forsvarer den yngste av de to tiltalte. Foto: Arne Rovick / TV 2

Politiet forklarer

– Hvorfor er dere så opptatt av manglende telefonbruk, ville forsvarer Haakon Åsli Skogstad vite.

– Det ser vi på når noen dør, når det er siste gang telefonen er i aktiv bruk. Det sier noe om hyppig bruk fram til et visst tidspunkt, opplyste politivitnet.

Etterforskerne har funnet ut at Mina sin telefon har vært i aktivitet etter at den ikke ble låst opp.

Ifølge politiet er den kun brukt til innkomne samtaler, og påtalemyndigheten mener at det er den yngste av de tiltalte som har brukt telefonen. Han har i retten forklart at hans egen telefon var tom for strøm.

Read Entire Article