E6 stengt etter kollisjon i Narvik

1 hour ago 1



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 24. januar 2026 kl. 12:53

    E6 stengt etter kollisjon i Narvik

    Politiet melder om en trafikkulykke i Narvik sentrum.

    To biler er involvert, og to personer blir tatt vare på av helsearbeidere.

    Som følge av uhellet er E6 stengt inntil videre.

    Narvik

  • 24. januar 2026 kl. 12:03

    Hoppet tredje lengst, endte som nummer 9

    Eirin Kvandal hoppet 130,5 meter i andreomgangen av dagens storbakkerenn i Sapporo.

    Kun Abigail Strate (132,5 meter i førsteomgang) og Nika Vodan (131 meter i andreomgang) hoppet lenger i dagens konkurranse.

    Men poengsummen fra dommerne sto ikke helt i stil med hoppene til Kvandal, som endte som nummer 9.

    Rennet ble vunnet av Nika Prevc fra Slovenia. Anna Odine Strøm ble beste norske på en tredjeplass.

    Mer om rennet finner du her!

    FIS Ski Jumping World Cup - Large Hill HS128 - Day Two

    Foto: AFP
  • 24. januar 2026 kl. 09:08

    Strømprisen i nord skaper bekymring

    I Nord-Norge blir det en snittpris for strøm på 99,2 øre per kilowattime (kWh) lørdag.

    Maksprisen på strøm blir den samme i hele landet lørdag: 1,63 kroner mellom klokken 17 og 18, skriver NTB.

    I regionene Vest-, Sørvest- og Sørøst-Norge blir det en snittpris for strøm på 1,25 kroner, mens Midt-Norge får en snittpris på 1,27 kroner.

    For Nord-Norge sin del er lørdagens snittpris per kWh 94,9 øre høyere enn samme dag året før, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

    De høye strømprisene rammer blant annet nordnorske bedrifter kraftig:

    Den høye strømprisen i Nord-Norge gir utfordringer for mange bedrifter i landsdelen.

  • 24. januar 2026 kl. 08:10

    Gikk til angrep på politiet da de kom på besøk

    Fredag kveld rykket politiet ut til en bolig i Melbu, etter meldinger om høylytt krangling.

    Da de kom frem fikk de kontroll på en beruset og hissig mann, skriver politiet i loggen sin.

    Mannen valgte blant annet å utøve vold mot politiet, og ble dermed pågrepet.

    Melbu i Hadsel

  • 23. januar 2026 kl. 21:51

    Klæbo og Iversen klar for Kobberløpet

    Johannes Høsflot Klæbo og Emil Iversen stiller til start i Kobberløpet i Sulitjelma 18. april.

    Deltakelsen skjer kun uker etter at de olympiske lekene i Italia er avsluttet.

    Mona Mosti, daglig leder i Kobberløpet, bekrefter nyheten etter at hovedpersonen selv publiserte nyheten i sosiale medier.

    – Jeg skvatt godt i stolen da jeg så Johannes meldte følgende på Snapchat fredag kveld: «Har sagt ja til Kobberløpet», sier hun i en pressemelding.

    Det er Benn Eidissen som har invitert duoen til den 57. utgaven av rennet.

    Hovedpersonen selv ser frem til å returnere til Jakobsbakken.

    – Jeg gleder meg til å gå Kobberløpet og være med på alt det flotte som skjer der oppe, sier Klæbo i en pressemelding.

    Klæbo står nå med totalt 15 VM-gull etter fjorårets suksess i Trondheim, men har ennå til gode å vinne i Sulitjelma. Da han deltok i 2024, ble han slått av flere løpere.

    – Johannes er en konkurransemann. Han var ikke fornøyd med resultatet sist, for å si det mildt, sier Eidissen.

    Emil Iversen og Johannes Høsflot Klæbo under trening før VM i Trondheim braker løs.

    Foto: Torstein Georg Bøe / NRK
  • 23. januar 2026 kl. 19:31

    Rykka ut etter melding om voldshending – viste seg å være skoleprosjekt

    Politiet i Nordland fikk rundt klokka 19 fredag kveld melding om en voldshending i Vestbyen i Bodø.

    Da politiet kom til stedet viste et seg at det var ungdommer som filmet et skoleprosjekt.

    – Politiet er på stedet og snakker med ungdommene, men heldigvis var det ikke snakk om en reell hendelse, sier oppdragsleder i politiet, Anders Johansen i en melding.

  • 23. januar 2026 kl. 19:29

    Så mange billetter er solgt til bortekampen i Madrid

    Bodø/Glimt må mest sannsynlig vinne borte mot Atlético Madrid førstkommende onsdag for å ha et håp om å avansere til sluttspillet i Mesterligaen.

    Med seg får de solid støtte fra gulkledde fans. Om lag 3200 billetter er solgt på bortefeltet, ifølge Bodø/Glimt.

    Likevel blir de i kraftig undertall, da stadionet til hovedstadslaget har en kapasitet på vel 70.000 tilskuere.

    I det nye formatet i Mesterligaen går de 24 beste lagene videre til sluttspillet. Til nå har Glimt 6 poeng og ligger på en 28.-plass. Dermed er det trolig kun seier som vil være godt nok for å bli blant de 24 beste.

    En stor gruppe supportere samles på en stadion for å heie på laget FK Bodø/Glimt. De holder opp gule og svarte skjerf med tekst som viser deres støtte til klubben. Stemningen er engasjerende, og støtteuttrykkene dominerer bildet. Omgivelsene indikerer en fotballkamp på kveldstid, med synlige tilskuere rundt.

    Foto: Reuters
  • 23. januar 2026 kl. 16:45

    Hun blir ny sjef for museene i Hadsel

    Hanne Gravrok er ny leder for Hurtigrutemuseet og museene i Hadsel.

    Det skriver Museum Nord i en pressemelding.

    Gravrok arbeider i dag som seniorrådgiver ved kommunikasjonsenheten ved Nord Universitet. Gravrok har blant annet master i personalledelse, har studert pedagogikk, teaterproduksjon og skuespillerkunst.

    Hanne Gravrok sier i pressemeldingen at hun er takknemlig for tilliten og ser fram til å ta fatt på lederrollen ved Hurtigrutemuseet og museene i Hadsel.

    – Dette er institusjoner med sterke historier og stor betydning både lokalt og nasjonalt, og jeg er opptatt av å videreutvikle museene som åpne, relevante og inkluderende møteplasser.

    Hanne Gravrok ikledd hvit trøye fram en blå vegg.

    Foto: Nina Kjeøy
  • 23. januar 2026 kl. 15:50

    Forsvaret tar over driften av SAR Queen-helikoptrene i nord

    Regjeringen bekrefter i dag en storinvestering på om lag 4,2 milliarder kroner for å styrke redningshelikoptertjenesten i Nord-Norge.

    Midlene skal brukes til å bygge en helt ny base ved Tromsø lufthavn og kjøpe inn ytterligere to SAR Queen (AW101) redningshelikoptre.

    Fra og med 2030 skal Forsvarets 330-skvadron overta operatøransvaret i Tromsø etter at kontrakten med dagens sivile operatør, CHC Helikopter Service, utløper i 2028.

    Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen begrunner valget med den sikkerhetspolitiske situasjonen og behovet for en mer robust redningstjeneste med maskiner som tåler det krevende arktiske klimaet bedre og har lengre rekkevidde.

    SAR Queen helikopter

    Foto: Arne Stubhaug
  • 23. januar 2026 kl. 15:35

    Nordkraft gjenopptar lønnsdialog etter rapport om konsernsjefens avtaler

    Rapporten fra konsulentselskapet EY etter lønnsbråket rundt Nordkraft-konsernsjef Eirik Frantzen er klar. Gjennomgangen av Frantzens lønns-, bonus- og pensjonsavtaler, som er blant bransjens beste, konkluderer med at avtalene er bindende for selskapet og at de er markedsmessige. EY fant heller ikke grunnlag for styreansvar.

    Det konsulentselskapet i en pressemelding.

    Basert på rapporten vil Nordkraft nå ta grep: Styret gjenopptar dialogen med konsernsjefen om lønns- og bonusavtalen, som har vært på pause siden september 2025.

    Rapporten påpekte at praksisen med å inngå årlige arbeidsavtaler frem til 2020 var uvanlig og lite hensiktsmessig.

    Mann som smiler inn i kamera ute i klart vintervær

    Foto: Frida Elise Brembo / NRK
  • 23. januar 2026 kl. 15:14

    Steigen kommune får lulesamisk navn

    Stájgo suohkan er fastsatt som lulesamisk navn på Steigen kommune i statsrådet i dag.

    Det melder Kommunal- og distriktsdepartementet i en pressemelding fredag ettermiddag.

    Det er kommunen selv som har tatt initiativ til å få et lulesamisk kommunenavn. Navnevalget har tilslutning fra det lokale samiske miljøet og er i samråd med tilrådningen fra Sametingets stedsnavnstjeneste.

    Skilt inn til Steigen kommune ved Tømmernes

    Foto: Simon Piera Paulsen
  • 23. januar 2026 kl. 15:07

    Kollisjon mellom buss og drosje i Mo i Rana

    En kollisjon mellom en buss og en drosje fant sted på Ytteren-strekka i Mo i Rana, ved avkjøringen til Selfors, litt etter klokken 14:00 i dag.

    Det skriver Rana Blad.

    Ifølge Rana Blads journalist på stedet, Vegard Anders Skorpen, sperrer bussen det ene kjørefeltet i retning sentrum. Det ligger også rester etter kollisjonen i veibanen.

    Det er foreløpig ikke meldt om personskader. Politiet er ikke varslet om hendelsen og opplyser at saken trolig vil løses på stedet av partene selv, dersom det ikke er større skader eller personskader.

  • 23. januar 2026 kl. 12:40

    Arctic Train får nye eiere

    Reiselivsaktøren Norwegian Travel selger blant annet togselskapet Arctic Train i Narvik og Fjellheisen i Tromsø kun få år etter at de kjøpte det.

    Det skriver Fremover.

    Prisen er konfidensiell, men ifølge avisa er verdien av det som selges trolig over 3 milliarder kroner.

    De nye eierne er et infrastrukturfond underlagt det tyske selskapet DWS Group. Hvem som er investor i det nye eierfondet er ikke kjent. Salget innebærer at flere lokale eiere og gründere kan tjene betydelige summer

    Ofotbanen Arctic Train

    Foto: Arctic Train
  • 23. januar 2026 kl. 12:09

    Kraftig nedgang i viltpåkjørsler i Nordland

    Siden 2022 har antall viltpåkjørsler gått kraftig ned i Nordland. Det viser tall fra Hjorteviltregisteret.

    I fjor ble det registrert 757 påkjørsler, noe som er en betydelig reduksjon på 324 hendelser sammenlignet med toppåret 2022.

    Trenden ser ut til å fortsette inn i det nye året, med 94 registrerte påkjørsler så langt i år. Statisikken viser at det særlig er Saltfjellet og Narvik-området som peker seg ut som de mest utsatte strekningene.

    Statens vegvesen melder om fare for dyr i veibanen på både E10 i Hadsel og E6 i Saltdal.

    Elg i veibanen i Målselv

    Foto: Kari Anne Skoglund / NRK
  • 23. januar 2026 kl. 11:28

    Mann i 40-årene tiltalt for vold og drapstrusler

    En mann i 40-årene må i februar møte i Helgeland tingrett, tiltalt for en rekke alvorlige lovbrudd.

    Ifølge tiltalen skal mannen ha utøvd fysisk vold mot et offer ved å både slå og skalle vedkommende i ansiktet.

    Saken omfatter også flere alvorlige trusler. Mannen er tiltalt for å ha rettet drapstrusler mot en politibetjent, samt for å ha fremsatt trusler med en lommekniv. I tillegg er han anklaget for å ha sendt en rekke skremmende meldinger til en kvinne over en lengre periode.

    Mannen sitter for tiden i varetekt i påvente av rettssaken som starter 16. februar.

    Vitneboks i rettssal

    Foto: Kai Jæger Kristoffersen
  • 23. januar 2026 kl. 11:01

    Problemer med journalsystemet på UNN er over

    Journalsystemet til Universitetssykehuset i Nord-Norge (UNN) var nede fredag morgen, på grunn av tekniske problemer med journalsystemet.

    De gikk til gul beredskap på sykehuset.

    Planlagt kirurgi ble stoppet, men akutt behandling gikk som normalt.

    Systemene fungerer nå som normalt og sykehuset er i normal drift igjen, melder sykehuset selv på sine nettsider.

  • 23. januar 2026 kl. 10:22

    Kan bli snø når Bodø/Glimt møter Atlético Madrid

    Det ligger an til en spesiell ramme rundt Mesterliga-oppgjøret mellom Atlético Madrid og Bodø/Glimt onsdag 28. januar.

    Den spanske værtjenesten Aemet melder nå om 100 prosent sannsynlighet for nedbør i den spanske hovedstaden.

    Det er ventet mellom 2,7 og 8 millimeter nedbør som kan komme som både regn og snø, ifølge Yr.

    Temperaturen i Madrid vil veksle mellom 1 og 3 plussgrader i løpet av døgnet, noe som betyr at Glimt-spillerne kan bli møtt av sludd eller våt snø når de gjester Estadio Metropolitano.

    Værmelding for Madrid. Temperaturen varierer mellom 1 og 3 grader. Det kan bli opptil 8 millimeter nedbør, som kan komme som snø.

    Foto: Yr.no
  • 23. januar 2026 kl. 09:45

    UNN: Journalsystemet er nede

    Journalsystemet til Universitetssykehuset i Nord-Norge (UNN) er nede, og det er no gul beredskap på sjukehuset.

    Konsekvensen er at planlagt kirurgi blir stoppa, men akutt behandling går som normalt, står det på sjukehuset si heimeside.

    – Vi veit ikkje meir enn dette akkurat no, kriseleiinga følgjer det opp, seier Solveig Jacobsen, som er pressevakt hos UNN.

    Jacobsen seier dei fekk melding om feilen i 08-08.30-tida fredag morgon.

    Både Finnmarkssykehuset og Nordlandssykehuset skal vere råka av same feil i journalsystemet.

    – Det blir jobba med å få løyst problema, seier Malene Nicolaysen, kommunikasjonsrådgjevar i Finnmarkssykehuset.

    Per no har ikkje sjukehuset noko oversikt over kor lang det vil ta å rette feilen.

  • 23. januar 2026 kl. 09:18

    På høydesamling før OL: – Skikkelig god følelse

    – Det var en skikkelig god følelse. Det er en drøm jeg har hatt i veldig mange år nå. Det er stort å si at jeg skal til OL.

    Det sier skiskytter Marthe Kråkstad Johansen fra Bossmo & Ytteren IL i Mo i Rana. Denne uka ble Johansen tatt ut til OL i Milano/Cortina.

    Nå lader hun opp på høydesamling på 1800 meter i Lavazé i Italia.

    – Jeg har hatt stigende form spesielt i løypa, fått trent godt i jula og kommet inn med en god følelse på verdenscuprunden over nyttår. Den gode formen skal jeg absolutt ta med meg videre.

    Det er ti år siden Johansen deltok i ungdoms-OL. Den gangen kom hun hjem med en gullmedalje og tre sølvmedaljer hengende rundt halsen.

    – Så lenge jeg får til å gå gode skirenn og får ut potensialet mitt, så skal jeg være veldig fornøyd. Det er tross alt verdens beste skiløpere jeg går mot, så tror ikke jeg skal forvente noen medaljer.

    En utøver står i snøen med ski og staver i hendene, mens de blir intervjuet. Utøveren har på seg en mørk jakke med logoer og en lue. I bakgrunnen er det snødekte trær og en blå barriere. Mikrofonen i forgrunnen er fra en nyhetskanal.

  • 23. januar 2026 kl. 08:08

    Etterlyser svar fra helseministeren om krigssykehus

    Helseminister Jan Christian Vestre får press fra flere kanter for å få på plass en avtale mellom Helse Nord og Forsvaret, skriver Fremover.

    Det har gått to år siden helseminister Ingvild Kjerkol initierte samarbeidet, men fortsatt mangler en formell avtale for å gjøre sykehuset i Narvik om til et krigssykehus.

    Stortingsrepresentant Bent-Joacim Bentzen (Sp) har stilt et skriftlig spørsmål til Vestre om når sykehuset vil være operativt.

    – Jeg forventer at statsråden sørger for at dette nå kommer på plass med umiddelbar virkning, sier Bentzen til avisa.

    Fylkesrådsleder Marianne Dobak Kvensjø (H) har også bedt om raskere fremdrift.

    en mann i dress og slips

    Foto: Sondre Skjelvik / NRK

Spilles av

Hvordan velge hva du skal bli?

Neste

Read Entire Article