Denne har vært i kroppen til Aashild i nesten 50 år

3 hours ago 5



Aashild Ristesund fikk seg litt av en overraskelse da det dukket opp noe spisst i foten hennes.

 Privat
DUKKET OPP: Aashild Ristesund merket plutselig at det stakk noe gjennomsiktig ut fra foten hennes. Foto: Privat

Publisert 22.04.2025 17:21

For en stund tilbake oppdaget Aashild Ristesund (59) fra Haugesund et blått merke og en liten klump på foten sin.

Etter hvert ble klumpen større, og da hun klorte på huden kjente hun plutselig at det stakk noe spisst ut fra foten hennes.

– Jeg prøvde å dra det ut selv, men så var det akkurat som om det trakk seg tilbake. Jeg tenkte: «Herregud, hva er i foten min?», sier hun til TV 2.

Det var Haugesunds Avis som først omtalte saken.

– Helt utrolig

Ristesund har hatt brystkreft, så den første tanken var at hun hadde fått kreft i foten.

Derfor turte hun ikke å la legen skjære det ut, og undersøke området, da hu ble tilbudt det.

Først da hun snakket på telefonen med broren sin, gikk det et opp et lys for henne om hva den spisse gjenstanden var:

– Jeg tørket med dopapir da jeg begynte å blø, og papiret hang igjen. Så snakket jeg med broren min og sa: «Herregud, det er en glassbit», forteller rogalendingen.

Da dro hun tilbake til legen sin for å ta den ut. Og hun hadde helt rett, det var en glassbit, og den hadde vandret i foten hennes i hele 47 år.

– Det er jo helt utrolig, sier 59-åringen om opplevelsen.

 Privat
VAR I FOTEN: Glasskåret var nesten halvannen centimeter i lengden og tre millimeter i bredden. Foto: Privat

Ulykke i tenårene

Ifølge Ristesund stammer glassbiten fra en hendelse da hun var 13 år gammel.

Hun forteller at hun var hjemme, og litt irritabel som tenåringer kan være. Da hun skulle ut, sparket hun derfor igjen døra etter seg.

Ristesund skulle treffe treverket på døra, men bommet ved et uhell:

 Privat
UHELL: Som 13-åring fikk Aashild Ristesund glassbiter i foten sin. Foto: Privat

– Så sparket jeg gjennom glassruta i døra istedenfor. Det var ikke med vilje, understreker hun.

13 år gamle Ristesund fikk glassbiter i foten, og måtte til sykehuset for å sy, og nå dukket én av glassbitene opp cirka ti eller tolv centimeter lenger ned fra der den gikk inn i foten.

Hun forteller at det ikke kan stamme fra noen annen hendelse, og hun fikk glassbiten med seg hjem som et minne etter at legen nylig fjernet den.

– Typen min sa jeg måtte ta den med meg hjem. Så han la den i et glass til meg, så den har jeg stående her hjemme, sier 59-åringen.

Kan vandre ved bevegelse

Lege og gründer av Dr. Dropin, Daniel Sørli, sier til TV 2 at man som regel finner fremmedlegemer som blir liggende i bløtvev etter skade, fordi det blir vondt, hovent og betent.

– Men det hender at det kapsles inn og blir liggende inne i bløtvevet. Dersom fremmedlegemet ligger slik til at det er i nærheten av vev som er i bevegelse, enten et ledd, sene eller muskel, så kan det faktisk starte å vandre ved bevegelse, sier Sørli.

Han forteller at dette oftest skjer med ting som er lite, glatt og spisst, som for eksempel glasskår eller metallbiter, som befinner seg i føtter eller hender.

 Gry Traaen
KLAR BESKJED: Ifølge lege og gründer Daniel Sørli bør man oppsøke lege dersom man mistenker at det kan befinne seg fremmedlegemer i sår eller kutt. Foto: Gry Traaen

Legen forteller at det ikke er vanlig at et glasskår vandrer så lenge som 47 år før det kommer ut:

– Da vil jeg nesten si at det er vanligere at det forblir i kroppen, og noe man tar med seg i graven, sier Sørli.

Hans oppfordring er å oppsøke lege dersom man mistenker at det er noe i et kutt eller sår. Flere legevakter kan se etter fremmedlegemer ved hjelp av røntgen, sjekke at muskulatur og sener ikke er skadet og har mulighet til å rense såret mer grundig.

Dersom man har et sår der det var glass eller metall, og man senere får smerter, oppfordrer han til å kontakte lege for å sjekke om det kan være et fremmedlegeme som har beveget på seg.

Read Entire Article