En ansatt skal ha stjålet porselen og sølvtøy for nesten 500.000 kroner fra president Emmanuel Macrons residens.
- Ansatt ved Élyséepalasset mistenkt for å stjele servise og sølvtøy verdt nesten 500 000 kroner.
- Tyveriet omfatter porselen fra Sèvres-fabrikken og gjenstander regnet som nasjonal kulturarv.
- Tre personer ble pågrepet og er nå under rettslig tilsyn.
Mannen, som var ansatt som sølvforvalter ved Élyséepalasset i Paris, ble pågrepet sammen med to påståtte medsammensvorne sist uke. De er mistenkt for å ha stjålet bestikk og tallerkener verdt opptil 40.000 euro, eller nesten en halv million kroner.
Tyvene ble fersket da de forsøkte å selge sølvtøy og porselen videre på nettauksjoner, melder The Guardian.
Da hadde allerede overforvalteren ved palasset varslet myndighetene om at noen gjenstander var borte fra residensen dekketøy. Noen av gjenstandene regnes som nasjonal kulturarv.
Det meste av porselenet kom fra den berømte porselensfabrikken Sèvres Manufactory i Paris, som har vært eid av den franske staten siden 1759. Etterforskningen startet da ansatte ved fabrikken gjenkjente noen av de stjålne gjenstandene på auksjonssider.
Den mistenkte tyven visste godt hvilke verdier han satt på.
Sølvforvalterens jobb er å ta vare på servise og pyntegjenstander, som brukes når kongelige og andre høytstående gjester kommer på besøk.
Ifølge påtalemyndigheten hadde mannen lagt ut en tallerken stemplet «French Air Force» og askebegre merket «Sèvres Manufactory» til salgs på nettet. Dette er gjenstander som vanligvis ikke er tilgjengelige for allmennheten.
Politiet fant rundt 100 gjenstander i hans hjem, bil og personlige skap, inkludert Sèvres-porselen, en René Lalique-statuett og Baccarat-champagneglass.
Forvalteren og hans påståtte medskyldige møtte i retten 18. desember og vil bli stilt for retten 26. februar. Trioen ble satt under rettslig tilsyn, forbudt å kontakte hverandre, forbudt å opptre på auksjonssteder og utestengt fra sin profesjonelle virksomhet, melder Associated Press.
Tyveribølge
Det påståtte tyveriet kommer i en bølge av tyverier fra franske institusjoner i høst:
Blant annet fra Det naturhistoriske museet i Paris, et porselensmuseum i Limoges ble frastjålet gullklumper verdt 1,5 millioner euro og kinesisk porselen med en estimert verdi på 6,55 millioner euro, skriver Guardian.
Mens den franske presidenten har fått tilbake sine tallerkener, mangler fortsatt kronjuveler verdt anslagsvis 88 millioner euro etter ranet i Louvre, som skjedde på høylys dag i oktober. Fire mistenkte er arrestert i forbindelse med den saken.

2 hours ago
2











English (US)