Den åttende tragedien på 25 år: – De vet ikke hvor brannfarlig det er

1 day ago 6



Nyttårsbrannen på nattklubben «Le Constellation» i Crans-Montana i Sveits rystet Europa.

40 personer mistet livet – flesteparten mindreårige.

På 25 år har totalt 746 mennesker mistet livet i nattklubb-branner som ble forårsaket ved bruk av pyroteknikk innendørs. Brannen i Sveits utgjør den åttende katastrofen.

– Fellesnevneren er gnisteffekter, uvettig bruk og personer som ikke vet hvor brannfarlig det er, sier Line Hamre, kompetanserådgiver i Brannvernforeningen.

– Men vi ser også feil med det branntekniske i byggene hvor disse brannene har oppstått.

Rømningskatastrofe

Isfaklere er glitrende og gnistende pynt som kan brukes innendørs. Det kan kjøpes over disken her til lands – men ikke uten risiko.

– Det er viktig å vite hva som er i omgivelsene når du skal bruke pyro – spesielt når du skal bruke det inne, understreker Hamre.

En person står foran et vindu i et rom med moderne interiør. Vedkommende har på seg en strikket genser med høy krage og holder en skrivestift. Bakgrunnen viser en kunstvegg med fargerike striper, samt møbler som inkluderer et rundt bord og stoler. Det er også planter og lamper i rommet, som gir en varm atmosfære. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Line Hamre er kompetanserådgiver i Brannvernforeningen. Hun advarer mot feilaktig bruk av pyroteknikk som isfakler.

Foto: Johan E Bull / NRK

Videoer fra ulykken på «Le Constellation» viser at mange ble stående for å se på eller forsøke å slukke da skumplatene i taket først tok fyr. Kort tid etter eksploderte flammene.

– Da taket først tok fyr, sto hele nattklubben i brann i løpet av rundt ti sekunder, fortalte et vitne til den franske nyhetskanalen BFMTV.

Nattklubben lå i en kjeller, og overlevende beskriver et totalt kaos da om lag 200 gjester prøvde å rømme opp den samme, smale trappen samtidig.

Brannen på nattklubben i Crans-Montana startet da gnistene på isfakler antente taket, tror sveitsisk politi.

Brannfarlige bygg

Statsadvokaten i Valais har varslet en gransking av om skumplatene i taket oppfylte sikkerhetskravene. Bareierne er siktet for uaktsomt drap.

– Veldig ofte blir det en stor katastrofe fordi folk ikke klarer å rømme tidsnok, sier Hamre i Brannforeningen.

På nattklubben «Kiss» i Brasil inntraff en lignende dødsbrann i 2013 – bare i enda større skala. 242 mennesker mistet livet da fyrverkeri ble fyrt av inne i lokalet, og satte fyr på taket, som også var ikledd brannfarlige skumplater.

Brannmannskaper arbeider på stedet etter en omfattende brann i et bygg om natten. Røyk stiger fra den skadde fasaden, og bygget viser tydelige tegn på brannskader. Flere personer, inkludert brannfolk og tilskuere, er samlet i området. Omgivelsene er mørke, med gatebelysning og veikilt synlig i bakgrunnen. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

I 2013 begynte det å brenne på en nattklubb etter at bandet som spilte brukte fyrverkeri innendørs. 242 mennesker døde i tragedien.

Foto: Uncredited / AP / NTB

Overlevende både fra brannen på «Le Constellation» og «Kiss» beskrev det som at det «regnet flammer fra taket».

– Vi ser at det også har vært feil med det branntekniske i byggene hvor disse brannene har skjedd.

Januar og desember: – Høyere brannrisiko

Statistikken er tydelig: Vi opplever flest branner i desember og januar.

– Årsaken er nok at vi er mye inne på denne tiden av året. Vi fyrer i peisen og setter frem levende lys, forklarer Johan Marius Ly, avdelingsdirektør i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB).

– Det medfører dessverre en høyere brannrisiko.

En mann med briller og svart fleecejakke står på en parkeringsplass dekket i snø. Bak ham er et stort rødt bygg og store, gule lastebiler.

Johan Marius Ly er avdelingsdirektør for Brann og redning i DSB.

Foto: Petter Grimnes / NRK

Hovedårsaken til brannene er åpen ild i stuen, eller feil bruk av elektriske kjøkkenredskaper.

Ly forteller at det ikke føres en egen oversikt over branner som forårsakes av pyroteknikk.

– Men her er det nok mye som går urapportert, fordi folk klarer å slukke brannene selv, tror han.

Publisert 05.01.2026, kl. 21.15

Read Entire Article