Baneheia-akto­ratet vil ta opp forva­ring i prose­dyren

6 hours ago 3



Spørsmålet om Jan Helge Andersen skal dømmes til forvaringsstraff blir et tema i aktoratets prosedyre. Men ikke dermed sagt at det blir lagt ned påstand om det.

Aktoratet i Baneheia-saken – statsadvokatene Andreas Schei og Alvar Randa – kommer til å drøfte muligheten for at Jan Helge Andersen skal dømmes til forvaring. Foto: Fredrik Varfjell / NTB

– Ja, vi har rettslig adgang til å gjøre det. Retten ble varslet tidligere i ankeforhandlingene om at det vil bli et tema i prosedyren vår, sier statsadvokat Andreas Schei til Aftenposten.

Forvaring innebærer at domfelte kan holdes bak murene på ubestemt tid. Men da må det være så stor fare for ny alvorlig kriminalitet at det er nødvendig å fortsatt holde domfelte innesperret.

Lagmannsretten behandling av Andersens anke har pågått i fire uker og er nå inne i sluttfasene. Bevisførselen ble avsluttet tirsdag. Etter en dag med rettsfri, er det klart for partenes prosedyrer torsdag og fredag.

Da saken gikk for tingretten, konkluderte statsadvokat Andreas Schei med å legge ned påstand om at Andersen blir dømt til to års fengsel for drapet på Lena Sløgedal Paulsen (10).

Pedofili og risiko

Etter å ha drøftet kriteriene for å idømme forvaring, konkluderte tingretten med to års fengsel i sin dom i fjor sommer. Det var den maksimale straffen Jan Helge Andersen kunne dømmes til, siden den allerede sonede straffen på 19 års fengsel gjorde at han nådde lovens maksimum.

Hvis han får forvaring i lagmannsretten, vil straffen være kraftig skjerpet fra hva tingretten kom fram til, ifølge Aftenposten.

De rettspsykiatrisk sakkyndige har kommet til at Andersen er pedofil og konkluderer med at det er høy fare for nye seksuelle overgrep. Men diagnosen ble satt på bakgrunn av et vedtatt forelegg for nedlasting av og befatning med tekstmateriale som seksualiserer barn – samt forholdene Baneheia-saken omfatter.

– De opererer med en vid definisjon av seksuell vold. De regnet da med besittelse av tekstlig materiale, altså disse novellene. Forvaring er ment å verne samfunnet mot alvorlig vold og overgrep, sier statsadvokat Schei.

Forsvareren: Blir overrasket

Ifølge tiltalen drepte Jan Helge Andersen ti år gamle Lena Sløgedal Paulsen i Baneheia i Kristiansand 19. mai 2000 for å skjule at han hadde voldtatt henne. Andersen er fra før domfelt for å ha voldtatt og drept Paulsens venninne, åtte år gamle Stine Sofie Sørstrønen, i samme hendelse.

Han nekter straffskyld og er uenig i diagnosen rettspsykiaterne stiller.

Selv om aktoratet har muligheten til å be om forvaringsstraff, betyr ikke det nødvendigvis at de kommer til å gjøre det, understreker han.

– Jeg vil bli svært overrasket om påtalemyndigheten påstår forvaring. Det har med vilkårene for forvaring å gjøre, sier Andersens forsvarer, advokat Svein Holden.

Han er ikke enig i de sakkyndiges vurdering og konklusjon.

– Jeg mener den vurderingen er feil. De begrunnet den mye med denne novellenedlastingen. Der har nok jeg og de sakkyndige et svært ulikt syn, sier Holden.

Read Entire Article