24.000 produkter går opp i pris – sjekk hvilke her

3 hours ago 3



Blir favorittvinen din dyrere eller billigere fra nyttår? TV 2 har sjekket.

 Gorm Kallestad
NYE PRISER: Prisene hos Vinmonopolet går både opp og ned etter nyttår. Foto: Gorm Kallestad

Publisert 01.01.2026 13:33

– Det vil vel være cirka 24.000 produkter som går noe opp i pris, sier pressesjef i Vinmonopolet Jens Nordahl til TV 2. 

Fra 1. januar er det nemlig prisendringer på en rekke produkter hos Vinmonopolet. 

– Vi har jo 38.000 produkter i sortimentet vårt fra nyttår. Og prisen skal opp med cirka 0,9 prosent i gjennomsnitt, sier Nordahl. 

– Og så er det da 13.500 produkter som går ned i pris, eller holder prisen.

 Trond Reidar Teigen / NTB
JUSTERER PRISENE: Alkoholavgiftene blir avgiftsjustert ved nyttår. Men det er også flere andre grunner til at noen viner blir dyrere etter nyttår, sier kommunikasjonssjef i Vinmonopolet, Jens Nordahl til TV 2. Foto: Trond Reidar Teigen / NTB

Fire grunner

– Hva skyldes prisjusteringene?

– Det er alkoholavgiftene som blir avgiftsjustert fra statens side. Så er det noen produsenter eller vinimportører som legger på prisen litt som følge av valutakursendringer og den type ting. Vinmonopolets avanse blir inflasjonsjustert dette året. Og det er også noen små endringer i emballasjeavgift.

– Det er egentlig de fire grunnene til at prisen endrer seg noe fra nyttår. Det stemmer. Det er cirka 13.500 produkter som enten står fast i pris eller går ned, sier Nordahl til TV  2. 

Nederst i saken kan du søke etter tusenvis av viner og brennevin og sjekke om de har gått opp eller ned i pris.

Rødvin faller videre 

Når Vinmonopolet oppsummerer 2024, utgjør salget av rødvin fortsetter å falle, med 6 prosent fra året før.

Og for første gang siden 1992 – da rødvin var på rask frammarsj i Norge – utgjorde rødvinssalget under 40 prosent av hele polets salg.

Samtidig som færre kjøper rødvin, vil flere ha hvitvin, musserende og rosé – og særlig øl og alkoholfritt.

Salget av alkoholfrie produkter på polet gikk opp med 11 prosent i året som har vært.

Totalt gikk salget til Vinmonopolet ned med 2,2 prosent. Det var ifølge Nordahl ventet, og det begrunnes med fortsatt normalisering etter pandemien.

Read Entire Article