– Europeerne har vært trege med å oppdage noen av disse sårbarhetene i kommersiell teknologioverføring.
Det sier Bryan Clark, senterdirektør ved den høyreorienterte tenketanken Hudson Institute i Washington D.C.
Internasjonale mediehus, blant dem NRK, avdekket i slutten av oktober hvordan teknologi fra en rekke vestlige produsenter, via mellomland, har havnet i Russland. Der knyttes utstyret til det militære undervannsprogrammet Harmony i Barentshavet.
Nå er den europeiske eksportkontrollen under lupen. Bryan Clark mener den ikke virker å ha vært en stor bekymring for europeerne frem til Russland invaderte Ukraina.
Europa har med andre ord ikke fulgt med i timen, skal man tolke Clark.
– De har uten tvil gjort det lettere for Russland å fortsette å utvikle avanserte militære kapasiteter, sier han til Washington Post.
– Skremmende naive
Også i Europa har reaksjonene kommet.
– Vesten er fortsatt skremmende naiv i sin omgang med Russland, sier Marie-Agnes Strack-Zimmermann, leder av Forsvarsutvalget i Europaparlamentet.
Det er til den tyske kringkasteren NRD hun uttaler seg om Russlands hemmelige militærprosjekt i Arktis.
– De som tror at Putin lar seg imponere av fine ord eller symbolpolitikk, har for lengst mistet realitetssansen, sier Strack-Zimmermann.
Og foreslår:
– Avskrekking, styrke og klare holdninger er det eneste språket Moskva forstår. Dette innebærer også å stanse all handel med Russland, i stedet for å fylle krigskassen med europeiske penger.
Marie-Agnes Strack-Zimmermann mener Europa er skremmende naiv.
Foto: Reuters– Feilslått sanksjonspolitikk?
Ifølge NDR har avsløringene utløst kraftig kritikk i Tyskland. Den kristendemokratiske politikeren Roderich Kiesewetter (CDU) spør seg om vestlig sanksjonspolitikk har slått feil.
– Det finnes for mange smutthull. Derfor trenger vi å avdekke svartemarkedet og skyggenettverkene, sier han.
Cathrine Lagerberg sier at USA ligger et stykke foran Europa på eksportkontroll.
– Strengere i USA
Også i Norge har reaksjonene kommet på løpende bånd. Kongsberg Maritim er blant dem som har solgt høyteknologisk undervannsutstyr til en kunde på Kypros, som heter Mostrello. De har systematisk videresolgt det til Russland.
Partner i konsulentselskapet Insilent, Cathrine Lagerberg, deler oppfatningen av at Europa er bak USA på eksportkontroll.
– Vi ser at USA de siste årene stiller mye høyere krav til de virksomhetene som får innpass i det amerikanske markedet – både egne og internasjonale, sier hun.
Lagerberg forklarer at amerikanske virksomheter må kunne dokumentere at de ivaretar amerikanske sikkerhetsinteresser.
– Dette i tillegg til å være juridisk compliant – altså å følge lover og regler. Det er sannsynlig at vi vil se en lignende utvikling i Norge, sier hun.
Jakub Godzimirski ser et paradoks i at Europa ikke har bedre eksportkontroll.
Foto: Tom Balgaard / NRK– Paradoks
Tross sterke reaksjoner globalt på avsløringene, har reaksjonene vært aller sterkest i Norge.
I forrige uke klart at PST starter etterforskning av statseide Kongsberg Discovery, som selskapet nå heter.
Forsker ved NUPI, Jakub Godzimirski, har skrevet bok om forholdet mellom økonomisk makt og nasjonal sikkerhet. Han mener det er et paradoks at Vesten ikke har bedre rutiner.
– På den ene siden brukes det masse penger på å støtte Ukraina. På den andre siden hjelper man Russland med å omgå sanksjonene ved at man ikke har kontroll som er god nok til å stoppe denne teknologioverføringen.
– Er det i det hele tatt mulig å stanse strømmen av vestlig teknologi til Russland?
– Ikke helt, men det som er mulig er å gjøre det vanskelig for dem som Russland samarbeider med for å omgå sanksjonene, sier Godzimirski.
Kan du tysk? Våre tyske samarbeidspartnere i NDR besøkte Båtsfjord i Finnmark sammen med NRK, i forbindelse med prosjektet. Se den tyske dokumentaren her!
En russisk ubåt til kai.
Foto: Mil.ru, CC BY 4.0Helsingforskomitéen bekymret
Også Helsingforskomiteen reagerer.
– Vi er bekymret for at deler av næringslivet ikke har tatt inn over seg risikoen for brudd på sanksjoner, sier generalsekretær Berit Lindeman.
NRK har denne uken gjort et nytt forsøk på å få kommenterer fra Kongsberg. Henvendelsen er ikke besvart. Kongsberg har fra før svart NRK at leveranser ble gjort i henhold til daværende eksportregelverk.
Hei!
Undersøkelsene til denne saken har vi gjort sammen med kolleger i hele Europa, og det har ledet oss til havbunnen i Barentshavet. Har du tips etter å ha lest denne, vil vi gjerne høre fra deg!
Vi har tidligere skrevet om kabelskadene på Svalbardkabelen, og sammen med Brennpunkt og skandinaviske kolleger laget dokumentarserien "Skyggekrigen".
Vi har også skrevet om kinesisk interesse for Arktis, der vi blant annet fortalte om en cruiseturist fra Kina som dukket opp i militær uniform i Ny Ålesund på Svalbard.
Vi har også skrevet om hvordan prestisjeprosjektet i Ramsund, som skulle gi toppforhold for spesialsoldater, gikk på en smell og ble kraftig forsinket.
Vi tror åpenhet om militær opprustning er viktig i en usikker tid, og hører gjerne fra deg om stort eller smått.
Du kan kontakte oss på epost, med kryptert melding på Signal, eller via NRKs SecureDrop - dersom du trenger ekstra sikkerhet.
Reportasjeleder: Gyda Hesla.
Redaktør undersøkende nord: Robin Mortensen.
Publisert 05.11.2025, kl. 18.27 Oppdatert 05.11.2025, kl. 18.59










English (US)