President Donald Trump sier han har beordret Pentagon å forberede mulig militæraksjoner mot Nigeria på grunn av påstått forfølgelse av kristne.
President Donald Trump eskalerte lørdag sine anklager mot Nigeria og truet med å sende amerikanske styrker for å «fullstendig utslette islamske terrorister» i det vestafrikanske landet.
I et innlegg på sosiale medier skrev Trump at USA «umiddelbart vil stoppe all hjelp og bistand til Nigeria» dersom landet fortsetter å «tillate dreping av kristne».
– Hvis vi angriper, vil det være raskt, ondskapsfullt og søtt, akkurat som terroristene angriper våre KJÆRE kristne, skrev Trump.
Presidenten sa han har instruert det han kalte «vårt krigsdepartement» om å forberede mulige tiltak.
Nigeria avviser anklagene
Truslene kom dagen etter at Trump fredag utpekte Nigeria som et «land av særlig bekymring» under den internasjonale religionsfrihetslovgivningen. Denne betegnelsen brukes om land som har begått «systematiske, pågående og alvorlige brudd på religionsfriheten», skriver CNN.
Nigerias president Bola Ahmed Tinubu avviste raskt Trumps karakteristikk av landet.
– Karakteriseringen av Nigeria som religiøst intolerante reflekterer ikke vår nasjonale virkelighet, skrev Tinubu på sosiale medier ifølge AP.
Tinubus pressesekretær Bayo Onanuga kalte påstandene om «slakting av tusenvis av kristne» for en «grov overdrivelse av den nigerianske situasjonen», ifølge CNN.
– Det vårt land trenger fra Amerika er militær støtte for å bekjempe disse voldelige ekstremistene i noen delstater i vårt land, ikke å utpeke oss som en nasjon av særlig bekymring, sa Onanuga.
Kompleks voldssituasjon
Nigeria har en befolkning på rundt 220 millioner mennesker som er omtrent likt fordelt mellom kristne og muslimer. Landet har lenge slitt med sikkerhetsproblemer på flere fronter, inkludert med den ekstremistiske gruppen Boko Haram, som søker å etablere sin radikale tolkning av islamsk lov, ifølge AP.
Volden i landet har varierte motiver. Noen angrep er religiøst motiverte og rammer både kristne og muslimer. Andre ganger oppstår konflikter på grunn av begrensede ressurser eller etniske spenninger.
Selv om kristne er blant dem som blir angrepet, sier analytikere at flertallet av ofrene for væpnede grupper er muslimer i Nigerias muslimske nord, der de fleste angrepene skjer.
Amnesty International rapporterte tidligere i år om en økende antall drepte og kalte situasjonen en «humanitær krise», skriver ABC News.
Trumps trusler kommer etter at senator Ted Cruz tidligere denne måneden satte søkelyset på saken og anklaget Nigeria for å muliggjøre et «massakre» på kristne, skriver Politico.

22 hours ago
5




English (US) ·