For første gang har våre «beste menn» slått Sverige etter ordinær tid.

- Norge vinner over Sverige i ishockey-VM etter ordinær tid for første gang.
- Dette er Norges første seier over Sverige på 15 år.
- VG-ekspert Bjørn Erevik og Viaplays Ole-Eskild Dahlstrøm beskriver seieren som historisk.
- Norge ligger nå foran Sverige på tabellen med én kamp mindre spilt.
– Det er en historisk bragd. Vi slo dem i 2011 på straffer. Vinner vi i ordinær tid så tror ikke vi har gjort det noen gang i en tellende kamp.
VGs hockeyekspert Bjørn Erevik kan ikke tro det han var vitne til foran TV-skjermen lørdag kveld.
For første gang på 15 år vinner Norge over «Tre Kronor» og før første gang noensinne vinner Norge over Sverige etter ordinær tid.
– Det er helt sykehus, sier Viaplays ekspertkommentator Ole-Eskild Dahlstrøm med minutter igjen på kampuret.
Kort tid senere var den historiske bragden et faktum.
– Det her er det mest sinnssyke jeg har vært med på i hele min hockey-karriere, og jeg har ikke utstyret på engang, fortsatte han etter seieren var sikret.
Hockeyekspert, Viaplay
Og superlativene fra hockeyeksperten stopper ikke.
– Det er en milepæl i norsk hockey. Vi kommer ikke til å se oss tilbake etter dette.
– Jeg tror faktisk jeg skal kjøpe Expressen i morgen, sier Ole Eskild Dahlstrøm.
aJaa, de kan til og med vinne!bEtter seier over Sverige er alt annet skuffende!cNei, kvartfinale går nok ikke.
Sverige kunne heller ikke tro det som skjedde på isen i ishockey-VM i Sveits.
«Er Norge virkelig bedre enn oss, til og med i ishockey? Hva har vi igjen da?», lyder et spørsmål i kommentarfeltet til svenske Aftonbladet.
«Tre kronor illa ute mot Norge i VM» skrev Expressen i det Norge gikk opp til 3–2 i power play i den tredje perioden.
Siden 2011 har landene møttes seks ganger i VM-sammenheng.
– Det er helt sinnssykt. Vi scorer to mål i undertall – og utenom tredje periode har vi vært best også, sier Erevik engasjert.
Norge ligger på fjerdeplass i gruppespillet med ti poeng etter fem kamper, ett poeng foran Sverige som har én kamp mer spilt.
Til nå har også Norge vunnet tre kamper i VM – noe de ikke har gjort siden VM i 2013.
De fire beste går videre til kvartfinale. Norge møter gruppetoer Tsjekkia mandag, før Danmark venter tirsdag.

1 day ago
8










English (US)