Det har stormet rundt en av verdens aller mektigste i fotballsporten den siste uken.
Gianni Infantino har fått krass kritikk etter planene om å selge deler av VM til private investorer.
Nå er forslaget lagt vekk. Men Infantino har fått voldsomme reaksjoner i etterkant.
Onsdag deltok FIFA-presidenten på et krisemøte i Marokkos hovedstad Rabat. Der kom han med et nytt utspill.
Denne bilen kan ha fraktet FIFA-toppen til møtet.
Foto: ABDEL MAJID BZIOUAT / AFP,NTBBeklager – og truer
I en pressemelding som ble sendt ut etter krisemøtet onsdag, kom den mektige FIFA-presidenten med både en beklagelse og en trussel.
Der pekes det på forslaget om å selge deler av VM, også kalt FIFA Forward Enterprise (FFE),
– Det var enighet om at det ikke var hensikten at FIFA-rådet og FIFAs medlemsforbund skulle føle seg tilsidesatt i prosessen, og at saken burde vært håndtert annerledes, heter det i brevet.
I brevet har FIFA-toppene også skrevet at det «ble gjort feil etter at forslaget ble lekket til mediene»,
– I et eget brev til FIFA-rådet og FIFAs medlemsforbund ble det gitt en beklagelse for disse feilene, sammen med et løfte om å sikre at det ikke skjer igjen, står det i brevet.
I brevet går FIFA også hardt ut mot kritikerne.
– FIFA vil ikke tolerere noen angrep på sin integritet og vil iverksette alle nødvendige tiltak for å forsvare sitt omdømme, skriver de i brevet.
Her møttes FIFA-toppene, i FIFAs kontor i Marokko.
Foto: STR / AP,NTB«Full støtte» fra FIFA
FIFA-ledelsen bekrefter i brevet at de fortsatt stiller seg bak Infantino.
– Etter et møte i Rabat, Marokko, bekreftet FIFAs generalsekretær og de fremmøtte medlemmene av FIFAs styringsgruppe sin fulle støtte til FIFA-president Gianni Infantino, som den eneste offisielle representanten valgt av de 211 FIFA-medlemsforbundene, skriver de i brevet.
Her kan du høre mer om Infantino og hvorfor han får så mye kritikk. Episoden fra Oppdatert er fra tidligere i sommer.
Publisert 06.08.2026, kl. 04.45 Oppdatert 06.08.2026, kl. 05.48











English (US)