Trump om Iran-avtale: – Klar 50/50

1 day ago 4



USAs president sier han mest sannsynlig har bestemt seg innen søndag for om krigen med Iran skal fortsette, eller om han vil signere en avtale.

 Matt Rourke / AP Foto: Matt Rourke / AP
Oppdatert lørdag 23. mai kl. 18:59

Det skriver Axios.

Ifølge nyhetsnettstedet sier Donald Trump lørdag at det er en «klar 50/50» sjanse for om han kommer til å få til en «god avtale».

Det andre alternativet er at han vil «blow them to kingdom come», sier han, ifølge Axios.

Den pakistanske hærsjefen Syed Asim Munir har fredag og lørdag vært en rask tur innom Irans hovedstad Teheran, skriver NTB. Pakistan fungerer som en megler mellom landene.

Financial Times har opplysninger om at Iran og USA nærmer seg en forlengelse av våpenhvilen med 60 dager.

De skriver at de har snakket med personer som er «brifet om samtalene», som sier at avtalen kommer til å inkludere en gradvis gjenåpning av Hormuzstredet, i tillegg til en avtale om å diskutere Irans uranlager.

Lørdag sa en talsperson for Irans utenriksdepartement at Iran og USA er i den siste fasen av diskusjonene om et memorandum for å få en slutt på krigen, ifølge Reuters.

Talspersonen sa også at de er «veldig lang unna, og samtidig veldig nære» en avtale – og at USA flere ganger har endret posisjon.

Har du tro på at det blir en avtale?

aNei, det kommer til å bli ny bombingbNei, det blir bare nye utsettelsercJa, det virker som de klarer å komme i mål

Trump sier ifølge Axios at han lørdag vil møte sine forhandlere for å diskutere det siste forslaget fra Iran, og at han sannsynligvis vil bestemme seg innen søndag for om krigen skal fortsette.

VG har tidligere snakket med en kaptein på en oljetanker i i Persiabukta, som er strandet uten mulighet til å ta skipet gjennom Hormuzstredet.

Se videoen fra innsiden av det strandede skipet her:

Read Entire Article