Storbanken økte overskuddet før skatt til 13,3 milliarder kroner i fjerde kvartal.
Saken oppdateres..
DNB åpner regnskapsbøkene for fjerde kvartal onsdag morgen.
Kvartalsrapporten viser at banken fikk et resultat før skatt på 13,3 milliarder kroner. Det var opp fra 11,4 milliarder kroner i fjerde kvartal året før.
Bankens netto renteinntekter var på 16,7 milliarder kroner, mot 16 milliarder kroner i fjerde kvartal året før.
Analytikerne hadde på forhånd ventet et resultat før skatt på 12,4 milliarder kroner, mens de ventet netto renteinntekter på 16,2 milliarder kroner, ifølge estimater samlet inn av Bloomberg.
Resultatet før skatt for hele 2024 landet på 54,9 milliarder kroner, et rekordhøyt overskudd. Det var opp fra 50,4 milliarder kroner i 2023, som også var et rekordår.
Øker utbyttet
– Norsk økonomi går godt, og det gjenspeiles i DNBs resultater. Vi så et tydelig taktskifte i sommer, og aktiviteten har tiltatt gjennom høsten, sier DNB-sjef Kjerstin Braathen i en pressemelding.
DNB-styret legger også frem forslaget til årets utbytte til aksjonærene. Det er på 16,75 kroner per aksje. Utbyttet vil tilsvare et samlet beløp på 25 milliarder kroner.
Året før var utbyttet på 16 kroner per aksje.
Største aksjonær er staten, som sitter på 34 prosent av aksjene gjennom Nærings- og fiskeridepartementet, etterfulgt av Sparebankstiftelsen DNB med 8,7 prosent av aksjene og Folketrygdfondet med en eierandel på 6,3 prosent.
DNB har hatt lave tap i lang tid. I fjerde kvartal satt banken til side 157 millioner kroner til utlånstap, ned fra 920 millioner i tilsvarende kvartal året før.
Bankene tjener mer når rentene stiger.
Og de siste årene har DNB og de andre bankene satt rentene kraftig opp i takt med at Norges Bank har hevet styringsrenten.
Den siste renteøkningen fra Norges Bank kom i desember 2023. Nå ligger det an til at sentralbanken kutter renten i mars. Og analytikerne ser for seg at bankens inntjening vil dempes noe i 2025.
Meglerhuset dro inn halvannen milliard
Meglerhuset til DNB økte overskuddet kraftig i kvartalet.
Resultatet før skatt i DNB Markets landet på 1,53 milliarder kroner, opp fra 927 millioner kroner i fjerde kvartal året før.
I samme periode var inntektene på 2,89 milliarder kroner. Det var opp fra 2,11 milliarder i tilsvarende kvartal året før.
DNB Markets får provisjonsinntekter når meglerhuset tilrettelegger for transaksjoner i kapitalmarkedet, som for eksempel ved børsnoteringer eller ved oppkjøp og sammenslåinger.