President Trump: Palestinerne bør bosette seg et annet sted enn på Gaza

4 hours ago 7



 Evan Vucci / AP / NTBFØRSTE BESØK: Benjamin Netanyahu er den første statslederen som besøker Trump i Det hvite hus etter at han ble president. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

– Det er ikke et sted å bo, sa Trump om situasjonen på Gaza.

Tirsdag 4. februar kl. 23:23

Pressemøtet hadde han sammen med Israels president Benjamin Netanyahu, den første statslederen som besøker Trump i Det hvite hus etter at han ble president.

I all hovedsak snakker Trump om at han mener palestinerne bør forlate Gaza og bosette seg andre steder – fremfor å bygge opp alt som er revet ned igjen.

– Jeg synes det burde få et bra, vakkert stykke land og at vi får folk til å putte penger i å bygge det opp og gjøre det fint, beboelig og fornøyelig, sa han blant annet til den oppmøtte pressen.

Det pågår nå en seks uker lang våpenhvile mellom Israel og Hamas.

Tidligere tirsdag signerte Trump en presidentordre om at USA skal trekke seg ut av FNs største hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger, UNRWA.

Etter 15 måneder med krig, er minst 46.000 palestinere drept i israelske angrep i Gaza – antallet antas å være enda høyere. Store deler av Gaza ligger i ruiner, mens over 90 prosent av innbyggerne er internt fordrevet.

Tips oss

Har du tips til denne saken?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Publisert: 04.02.25 kl. 23:23Oppdatert: 04.02.25 kl. 23:23

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article