Norsk maratonrekord i debuten – nå kan det bli full satsing mot OL

9 hours ago 3



Awet Nftalem Kibrab løp inn til tiden 2:04,24 under Valencia maraton, søndag. Dermed knuste han rekorden til Sondre Nordstad Moen på 2:05,48.

– En enorm idrettsprestasjon. Det er helt på det øverste nivået, sier trener Atle Karlsen Mortvedt til NRK etter 3.-plassen på distansen.

Treneren fikk selv ikke fulgt rekordløpet i Valencias gater.

– Jeg skulle vært der, men jeg var en de «heldige» som satt på Norwegian-flyet mot Valencia i går som måtte snu (grunnet lukt i flyet). Jeg er i Alicante nå, sier treneren om flyet som måtte mellomlande i Amsterdam.

Kibrab har vært på høydeleir i åtte uker i forkant av løpet i Spania. Treningstidene derfra gjorde at treneren hadde forhåpninger om at den norske rekorden kunne ryke.

– Dette var hans debut på maraton. Awet er egentlig baneløper, så framover vil fokuset hans bli rettet mot 10 000-meteren under EM i Birmingham i august, sier Karlsen Mortvedt.

Karlsen Mortvedt utelukker ikke enda mer fokus mot maraton etter hvert:

– Det er ikke bestemt ennå, men det kan være det blir 100 prosent satsing mot maraton inn mot OL i Los Angeles.

Kibrab ble født i Eritrea, men har bodd i Norge i godt over ti år. Han fikk norsk statsborgerskap i 2021 og løper for Tjalve. Det er kun 13 løpere i verden som har raskere tid enn 30-åringen på maraton denne sesongen.

Også Ida Robsahm gjorde sine saker godt. Hun løp inn på tiden 02:29,57.

Read Entire Article