Liam (4) påkjørt av elsparkesykkel: – Vi ble helt satt ut

1 day ago 1



  • Fire år gamle Liam ble påkjørt av en elsparkesykkel på 17. mai ved Hurumlandet.
  • Familien er opprørt over at føreren ikke stoppet etter ulykken.
  • Flere ønsker høyere aldersgrense for elsparkesykkel; 75 prosent vil ha den hevet til minst 16 år.
  • Statens vegvesen vurderer strengere regler.

– Vi ble helt satt ut. Det var tøft å se sønnen vår ha det så vondt, sier Maria Winther-Schjetne.

Det som skulle bli en rolig avslutning på 17. mai, endte brått og dramatisk.

Fire år gamle Liam ble påkjørt av en elsparkesykkel i et gangfelt i Sætre ved Hurumlandet.

– Føreren kom i høy fart rett mot Liam. Plutselig lå Liam på bakken og gråt, sier Winther-Schjetne.

Røyken og Hurums Avis omtalte saken først.

 Espen Sjølingstad Hoen / VGFoto: Espen Sjølingstad Hoen / VG

– Kjørte videre

Familien var på vei hjem fra en feiring på barneskolen da ulykken skjedde.

Ifølge foreldrene var det en gutt i tenårene som kjørte sparkesykkelen.

– Når det går en familie i bredden på et gangfelt, kjører man ikke så fort, sier far Mathias Graff Winther-Schjetne.

 Espen Sjølingstad Hoen / VGMamma Maria Winther-Schjetne viser hvor sønnen Liam (4) ble skadet. Foto: Espen Sjølingstad Hoen / VG

Foreldrene reagerer spesielt på det som skjedde etterpå.

– Han krasjet, falt av – og så bare kjørte han videre. Han stoppet ikke, sier moren.

– Hvor var det du fikk vondt? spør hun Liam.

– Her.

Fireåringen peker mot magen.

Liam slapp unna uten alvorlige skader, men foreldrene beskriver hendelsen som skremmende.

– Jeg gikk rett i en slags beredskapsmodus. Heldigvis gikk det bra, men det var skremmende å se hvor galt det kunne gått.

 Espen Sjølingstad Hoen / VGFoto: Espen Sjølingstad Hoen / VG

– Mange nestenulykker

To dager senere er familien tilbake på stedet.

På under én time passerer en rekke elsparkesykler – flere kjørt av barn.

– Det er så mange nestenulykker her. Barn kjører fort, og noen av sparkesyklene virker trimmet, sier Maria Winther-Schjetne.

Familien spør seg hva som skal til før regelverket endres, og tar til orde for å heve aldersgrensen fra 12 til 16 år.

– Hvor alvorlig må det bli før noe skjer?

Winther-Schjetne legger til:

– Én ting er faren man setter seg selv i, men man setter jo veldig mange andre i fare også.

– Har dere anmeldt saken?

– Nei, vi har ikke gjort det fordi skadene ikke ble alvorlige. Men vi reagerte på at føreren ikke stoppet. Han sa ikke unnskyld engang.

 Espen Sjølingstad Hoen / VGFoto: Espen Sjølingstad Hoen / VG

Vil øke aldersgrensen

Dette er langt fra første gang elsparkesykler skaper debatt.

Flere storbyer – som Tromsø, Sarpsborg og deler av Oslo og Bergen – ble stengt for elsparkesykler 17. mai.

Nylig innførte byrådet i Bergen et totalforbud mot elsparkesykler på Torgallmenningen og Festplassen.

I desember i fjor presenterte Kantar en undersøkelse. Flertallet av de spurte svarte at de opplever at barn og unge på elsparkesykkel ofte bryter reglene i trafikken.

På E6 med elsparkesykkel – se video:

I undersøkelsen kom det blant annet frem at:

  • 75 prosent vil at aldersgrensen på elsparkesykkel heves til minst 16 år.
  • 67 prosent sier de har vært redde for å kollidere med en elsparkesyklist.
  • 68 prosent sier at de veldig ofte ser barn under 16 år kjøre på elsparkesykkel uten hjelm.

– Generelt mener vi at aldersgrensen for å bruke elsparkesykkel burde heves. I dag kan barn helt ned i 12-årsalderen kjøre elsparkesykkel, men de har ikke de samme forutsetningene for å ferdes trygt i trafikken som eldre ungdom og voksne, sier pressesjef Christoffer Solstad Steen i Trygg Trafikk.

Han mener også at foreldre må ta større ansvar.

– Mange er ikke flinke nok til å følge opp hvordan barna bruker elsparkesykkelen. Hvis barn skal kjøre slike kjøretøy, må vi foreldre ta en aktiv rolle og lære dem hvordan de skal oppføre seg i trafikken.

Bilde av Christoffer Solstad SteenChristoffer Solstad Steen

Pressesjef i Trygg Trafikk

Vurderer strengere regelverk

Også Statens vegvesen er tydelig på at ulykker der barn er involvert er en økende utfordring.

– Barn og unge har kanskje ikke tilstrekkelig erfaring og modenhet til å forstå hvor risikofylt det kan være å ferdes i et krevende trafikkmiljø, sier seniorrådgiver Anne Mette Bjerkan.

Bilde av Anne Mette BjerkanAnne Mette Bjerkan

Seniorrådgiver i Statens vegvesen

Bjerkan opplyser at Statens vegvesen nå arbeider med en utredning om aldersgrense for bruk av små elektriske kjøretøy/elsparkesykler på oppdrag fra Samferdselsdepartementet.

– I løpet av året skal vi også utrede påbud om bruk av hjelm på elsparkesykkel. I tillegg er det flere initiativer på gang, blant annet fokus på informasjon til unge brukere og deres foresatte. Her oppfordrer vi foresatte til å være tett på og snakke med ungdommen om regler og atferd i trafikken, viktigheten av å lære samt å følge reglene og bruke hjelm for best mulig beskyttelse.

Hun forteller videre at deres vurdering er at utfordringen i stor grad handler om opplæring i og etterlevelse av regelverket, særlig blant de yngste brukerne.

I fjor skrev VG om fem år gamle Frida som ble påkjørt av en elsparkesykkel på 17. mai:

Les også: Frida (5) ble meid ned av elsparkesykkel: – Ekkel opplevelse

Read Entire Article