Norsk-eritreiske Awet Nftalem Kibrab (30) leverte meget sterke tider under Valencia Maraton.
Synne Sofie Christiansen, VG
Publisert: 07.12.2025 10:59 | Oppdatert: 07.12.2025 11:48
– Det gikk jævlig bra. Det var helt perfekt, sier Kibrab på telefon til VG.
Kibrab klokket inn på tiden 2:04,24 og slettet dermed Sondre Nordstad Moens gamle rekord på 2:05,48.
Det gjorde han i det som er hans maratondebut, ifølge NRK som meldte nyheten først. Alt gikk etter planen.
– Jeg følte meg veldig bra og kroppen fungerte skikkelig godt på de siste kilometerne, sier Kibrab, som forteller at han har trengt veldig godt de siste ni ukene med 220 til 230 kilometer løping i uken.
– Alt gikk etter planen. Jeg hadde god kontroll halvveis og var helt sikker på at jeg skulle klare å komme inn på 04, sier han.
Kenyanske John Korir vant løpet på tiden 02:02,24. Tyske Amanal Petros ble nummer to på 02:04,03 og Kibrab ble nummer tre.
- PS! Mange nordmenn løper i Valencia Maraton. Live tracker kan du følge i appen Maratón Valencia.
Belgiske Bashir Abdi holder den europeiske rekorden på distansen med tiden 2:03,36. Den satte han i oktober i 2021.
– Det er ikke så fryktelig langt ned til den europeiske rekorden, er det noe du sikter etter nå?
– Det var ikke planen nå, men jeg kan komme til å ta den. Kanskje neste år. Akkurat nå må jeg tenke på hva jeg trenger for å løpe fortere, sier Kibrab og sikter til mer mengde og intensiv trening.
Kibrab er født i Eritrea, men har bodd i Norge i over ti år, og fikk norsk statsborgerskap i 2021.
Også på kvinnesiden ble det en norsk jubeldag.Ida Robsahm løp inn på tiden 02:29,57.

9 hours ago
4











English (US)