To erfarne metalldetektorjegere var akkurat i ferd med å avslutte en lang dag på et jorde på Åndalsnes da Kim Erik Fylling Dybvik fikk utslag på metalldetektoren.
– På vei tilbake til bilen fikk jeg plutselig kjempeutslag – og der lå den, nesten på overflata. Jeg kunne bare stikke hånda ned og løfte den opp, sier Dybvik.
Så vidt under jordoverflata i den nypløyde åkeren lå en kristusfigur av bronse eller kobber med utstrakte armer. Man kan fortsatt se rester av gullforgylling i ansiktet og på kroppen.
– Den var akkurat så stor at den fylte håndflata mi. Jeg så ganske fort at den var fra middelalderen, sier Dybvik.
– Jeg har gjort litt funn tidligere, men dette henger høyt. Det er ikke hver dag man finner Jesus, sier Kim Erik Fylling Dybvik.
Foto: Aaron JohnstonTrolig fra 1100–1200-tallet
Og det har han trolig rett i. Tidligere fylkeskonservator i Møre og Romsdal Bjørn Ringstad anslår at funnet stammer fra 1100–1200-tallet, altså høymiddelalderen.
– Det er et uvanlig funn. Jeg vil gratulere med et kjempeflott funn, skriver Ringstad på Facebook.
Man kan fortsatt se rester av gullforgylling i ansiktet og på kroppen.
Foto: Kim Erik Fylling Dybvik– Pulsen gikk rett opp
For Dybvik og kompis Warren Schmidt ble det et spesielt øyeblikk. Dybvik, som har reist rundt i hele Norge med metalldetektor i over elleve år, beskriver øyeblikket som et av de største han har opplevd.
– Jeg måtte nesten gni meg i øynene. Pulsen gikk rett opp. Det er sånne øyeblikk som gjør at vi holder på med dette – å redde kulturhistorie som ellers ville gått tapt, sier Dybvik.
Arkeologen kastet seg i bilen
De to ringte umiddelbart til Møre og Romsdal fylkeskommunes feltarkeolog Aaron Johnston, som bor i området.
– Jeg skulle akkurat til å spise middag, men kastet meg i bilen, forteller Johnston.
Etter bare 15 minutter var han framme. Det begynte å bli mørkt, så de brukte billyktene som arbeidslys.
– Det var fascinerende. Jeg kunne se at Dybvik var rørt. Det er spesielt å se Kristus stirre på deg fra bakken, sier han.
De tok bilder, målte figuren og markerte de nøyaktige koordinatene for funnstedet.
– Jeg la den i en boks med syrefritt papir rundt. Det er viktig å ikke berøre metallet eller la det tørke ut. Nå ligger figuren i kjøleskapet mitt fordi den skal oppbevares kjølig, sier Johnston.
Figuren er om lag 15 cm
Foto: Aaron JohnstonPå mandag skal figuren videre til fylkets kulturavdeling i Molde. Deretter skal den videre til NTNU i Trondheim for videre undersøkelser.
– Et under at den er uskadet
Det var ikke tilfeldig at Kim Erik Fylling Dybvik og kameraten søkte akkurat her. Åkeren ligger i nærheten av stedet der det sto en kirke i middelalderen, og det er gjort flere funn i området tidligere.
Tidligere på dagen hadde de to funnet et par sølvmynter og rundt 70 knapper i tinn og kobber, fra en senere tidsperiode.
– På samme jorde fant jeg ei ringspenne fra vikingtida forrige uke, der nålen faktisk var intakt. Det er vanvittig sjeldent, sier Dybvik.
For de to historieinteresserte metalldetektorjegere har det vært gjevt å finne flere skatter. Dybvik forteller om funnene sine på Instagram.
Foto: Kim Erik Fylling DybvikHan mener det er et under at kristusfiguren har klart seg alle disse årene i jorda.
– Denne hadde blitt flyttet nesten gang det ble pløyd og kanskje blitt ødelagt, sier han.
Publisert 01.11.2025, kl. 22.02 Oppdatert 01.11.2025, kl. 22.08























English (US) ·