Dette er flaut, Simen Velle

4 hours ago 1



Fredrik Varfjell / NTB

Snur han om ruspolitikk så fort han ser utsiktene for en sikker stortingsplass?

    Torsdag 6. februar kl. 13:42
     HANS JACOB HUUN THOMSENAv: HANS JACOB HUUN THOMSEN

    Stortingskandidat for Oslo Venstre

    I fjor var Simen Velle forbilledlig modig og åpnet seg opp om sin narkodom.

    Noen knappe uker tidligere sa Velle at han var flau over moderpartiets ruspolitikk, og mente at den tok livet av flere hundre nordmenn i året.

    Av enkelte ble det proklamert at Velle bli nedfelt i historiebøkene som rusreformens far.

    Nå har Velle imidlertid blitt stortingskandidat for Frp.

    Da har pipen plutselig fått en annen lyd.

    Les også: Velle og Listhaug om dop, vold og trusler i vgs.: – Direkte importert fra Sverige

     Jørgen Braastad / VGSylvi Listhaug og Simen Velle (Frp) Foto: Jørgen Braastad / VG

    I helgen stilte nemlig FpU-lederen opp i VG med Sylvi Listhaug og etterlyste narkohunder på skolen og visitasjonssoner for våpenkontroll.

    Mens Velle tidligere bedyret at straff bare fører til stigmatisering, bruker han nå sin personlige historie for å gi Sylvi Listhaug troverdighet til Frps strafferegime.

    Men får Frp gjennomslag, er det rusbrukere som betaler prisen for Velles dobbeltmoral.

    Både forslaget om visitasjonssoner for våpenkontroll og narkohunder på skolen er nemlig inngripende tiltak som utfordrer grunnleggende rettsstatsprinsipper.

    Ingen kan dokumentere at det har en effekt. Derfor har det heller ikke støtte fra politiet.

     Amanda Pedersen Giske / NTBFoto: Amanda Pedersen Giske / NTB

    Istedenfor bidrar forslagene til skadelig stigmatisering, og vil føre enda flere rusbrukere i varig utenforskap.

    Som om dobbeltmoralen ikke var slående nok fra før av, benytter Velle anledningen til å kritisere «politikerne som setter politiet i en limbo når man ikke vet om narkobruk er lovlig eller forbudt».

    Dermed skylder Velle indirekte på tilhengerne av rusreformen – en reform han selv offentlig har støttet – for å spre usikkerhet om hvorvidt narkotikabruk er lovlig eller ikke.

    Vil du ha narkohunder på skolen?aJa, det er et godt tiltakbElendig idècUsikker på hva som er lurt

    Det minner til forveksling om Trygve Slagsvold Vedum som mente økt kokainbruk hos unge skyldtes Solberg-regjeringens rusreform, til tross for at den har økt i alle land rundt oss.

    Det er flaut å se hvordan en tidligere forkjemper for en human ruspolitikk plutselig skal være lydhør overfor partiledelsen.

    Kanskje så fort han ser utsiktene for en sikker stortingsplass?

    Som Graucho Marx sa: «Dette er mine prinsipper. Dersom dere ikke liker dem – vel, da har jeg andre».

    Dette er en kronikk. Kronikken gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til debatt@vg.no. Unge meninger-prosjektet er finansiert med støtte av Stiftelsen Tinius. Les mer.
    Read Entire Article